avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate elenadaniela

Activitate elenadaniela

Va multumesc, dar e un raspuns mult prea evaziv pentru mine. As fi dorit sa stiu in ce consta acestea.
Buna ziua.
As dori sa stiu care sunt actele necesare in cazul in care vreau sa cumpar (persoana fizica) o masina second hand neinmatriculata de la o alta persoana fizica care a cumparat-o din Germania, toate actele ce trebuie sa mi le prezinte propietarul acesteia ca totul sa fie in regula. Dar in cazul in care masina e cumparata din Belgia?
Va multummesc
Deci indicat ar fi doar dupa ce se face radierea si se scote un cf nou sa semnam precontractul?
Buna ziua
Am si eu nevoie de ajutorul dvs..
Impreuna cu sotul meu am gasit un apartament pe care vrem sa-l achizitionam prin programul prima casa si sunt ceva probleme la acte de accea am nevoie de parerea dvs. Propietara apartamentului e plecata in America, si va imputernici pe sora acesteia sa il vanda, nu asta ar fi o problema, problema este ca acum 2 ani mama propietarei care acum e decedata (acum fiica acesteia la dobandit prin mostenire si donatie de la aceasta) a dorit sa-l vanda la vecina de mai sus si s-a facut un precontract care e trecut in CF. Vanzarea nu a mai avut loc, antecontractul e expirat din 2009, agentia care reprezinta vanzatorul a zis k azi vor venii cei 2 soti care au vrut sa-l cumpere akum 2 ani si vor da declaratii la notar k totul este in ordine si k nu au nici o treaba cu apartamentul, apoi vom face noi precontractul si dupa aceea se va emite un nou cf cu precontractul nostru atasat. Cel mai bine ar fi fost ca dupa declaratiile vecinilor sa se emita un cf curat, apoi sa semnam noi un precontract si apoi din nou sa se emita un nou cf cu precontractul nostru, dar agentia care reprezinta vanzatorul spune ca nu mai este timp pana vineri( noi pana in data de 15 febr treb sa avem precontractul semnat ) sa scoatem de 2 ori cf-ul. De ACEEA CER SI PAREREA DVS, NU VREAU SA AM SURPRIZE DUPA ACEEA. VA MULTUMESC. ASTEPT OPINIA DVS.
ESTE POSIBIL ASA CEVA?
Va multumesc. Am cerut parerea si la banca, si ei ne-au dat acelas raspuns ca si dvs. Azi sotul meu a discutat cu propietarul, iar acesta i-a spus sotului ca nu poate schimba CF-ul, doar asa i-a aprobat primaria acolo.
Buna seara.
As dorii sa-mi achizitionez un apartamentprin programul Prima Casa, iar apartamentul pe care am vrea sa-l cumpar este nou si are scris in Extrasul de Carte Funciara "spatiu de locuit sau alta destinatie", lucru care am inteles ca ar impiedica banca sa imi acorde creditul. Este adevarat? Ce trebuie sa scrie mai exact in Extrasul de Carte Funciara pentru ca totul sa fie ok si ce solutie oferiti la problema mea, in cazul in care este o problema?
Va multumesc anticipat