avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate danyela78

Activitate danyela78

Buna ziua.
As dori sa cumpar o casa pe care o vinde sora mea si sotul ei. Este posibil sa i fac procura surorii mele sa cumpere casa in numele meu deoarece eu nu pot calatori in tara?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,
Unul dintre parinti a primit prin mostenerie 2.6 hectare dintr un total de 7.8 hectare ( impartite intre 3 frati). Iesirea din indiviziune nefiind facuta cum este posibil ca cele 2,6 hectare pe care le a mostenit sa fie trecute pe numele lui?
Discuție a doua casa
buna ziua,
inteleg ca o persoana necassatorita poate cumpara decat o locuinta taxata cu 5%, a doua fiind taxata cu 24%.
este vreo posibilitate ca si o extra locuinta achizitionata sa fie taxata tot cu 5%?
Multumesc
Discuție transfer bancar
buna ziua
intrucat eu sunt plecata in starinatate si nu ma incadrez in timp pentru partricipare la o licitatie in vederea achizitionarii unui apartament mama mea o va face in locul meu. Va cumpara apartamentul pe numele ei si mi l va revinde ulterior.
Este vreo problema daca banii vor fi virati din contul meu bancar?
As vrea sa evit trimiterea banilor intr un cont de al mamei mele...pentru ca nu are cont in euro si nici nu mai este timp pentru deschiderea unuia nou.

Va multumesc anticiat pentru raspunsuri
buna ziua,
fostul meu sot nu a platit pensia de intretinere timp de 2 ani. Problema este ca eu sunt plecata in strainatate si este foarte dificil sa merg la politie din trei in trei luni pentru a depune plangere. Exista vreo cale legala prin care pot sa o impurtenicesc pe mama sa depuna plangerea de abondon de familie intrucat fiica mea este minora si legal nu poate ea face ea asta?

multumesc anticipat
buna seara,
in urma cu ceva timp am div iar minora rezultata in urma casatoriei mi.a fost incredintata.
intrebarea este daca o pot scoate din tara fara acordul fostului sot.
va multumesc anticipat
buna seara,
as dori sa stiu daca exista asa ceva;"in baza art 42 alin 3 instanta obliga paratul la plata in fav copilului a pensiei lunare de intretinete de 1/4 din venitul sau net lunar, de la pronuntarea hotararii pana la majorat....."
mentionez ca paratul nu avea venituri, nu exista la dosar nici o adeverinta de salariu dar nici nu a fost stabilita vreo suma care sa reprezinte valoarea pensiei de intretinere......
Ce suma de bani trebuie sa plateasca paratul lunar???????????????
va multumesc
buna ziua
divortul meu s.a terminat...mi.a ajuns acasa comunicarea cu termen de apel in 30 de zile...care au expirat fara ca paratul sa faca apel...ce trebuie sa fac pentru ca sentinta sa devina definitiva si irevocabila?
intreb pentru a putea schimba actul de identitate si contractul de casa
va multumesc
buna ziua
cum se calculeaza 30 de zile pt apel de la data comunicarii?
calendaristic sau prin zile lucratoate.......?
multumesc
ia fa.le tu partie si trimite.l la laura.....
sa vezi cum vine singur acasa si nu.i mai trebuie nici o laura!
pune piciorul in prag daca vrei sa.l pastrezi!
daca nu....tine.o tot asa!