avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate stefyka

Activitate stefyka

Buna ziua,
As dori sa stiu cat ar trebui sa iau indemnizatia de risc maternal daca intru in concediu de risc maternal incepand cu data de 20 septembrie 2016.
Am urmatoarele date:
luni lucrate salariu Brut zile lucratoare
AUGUST 2615 22
IULIE 2698 21
IUNIE 2698 21
MAI 2698 21
APRILIE 2698 21
MARTIE 2698 23
TOTAL 16.105 RON 129

In luna septembrie am lucrat 13 zile, salariul brut fiind tot de 2698 ron.

Imi puteti ajuta un calcul cat ar trebui sa iau salariu + indemnizatie pe luna septembrie si cat ar trebui sa iau indemnizatia de la 1 octombrie?
Am aflat de la colege ca a noastra contabila nu prea se pricepe si nu as vrea sa imi greseasca.#-o

Multumesc mult de ajutor.
Va rog daca imi puteti spune ce anume urmeaza de acum incolo?
La ce sa ne mai asteptam? Seful politiei ce anume trebuie sa decida?
Multumesc
I-a comunica faptul ca prima proba a iesit 0,65 si a doua 0,80 alcool pur in sange si a cerut recalcularea iar ulterior au spus ca nu mai este nevoie si i-au returnat banii.
Au trimis dosarul la parchet si a venit rezolutia de clasare a cauzei.
Permisul a fost luat in 24 noiembrie 2013, iata ca mai este putin si se face un an de cand tot asteptam o solutie, si acum sa vina cu asta.....
Buna ziua, in sfarsit a venit hartia de la procuratura cu clasare dosarului, au trecut 11 luni de cand a ramas fara permis.
A fost ca hartia la politie si i-au spus sa aduca si dovada si apoi hartia de la parchet si cu dovada o sa fie trimise la capitan9sau ceva de genul) sa decida daca ii da permisul.
Eu acum intreb, daca dosarul a fost clasat de ce nu ii da permisul, astia fac misto de noi sau cum? #-o
Deja imi pierd rabdarea si mi se pare ca suntem luati la misto....
Daca ati trecut prin asa ceva , va rog un raspuns.

Multumesc
Multumesc. Dosarul a fost trimis la prchet dupa ce a venit recalcularea.
Si de aceea ma intrebam ce ar putea sa insemne.
Sper sa aveti dreptate ca asteptarea ma ucide.Multumesc frumos.
Buna, va multumesc pentru informatiile transmise.
Intre timp a facut si recalcularea, dosarul a fost trimis la parchet unde a stat vreo 2 luni.
Astazi a fost sunat de la politie sa se prezinte la ei deoarece s-a intors dosarul de la parchet si vor sa discute 2 minute.(asa s-a exprimat inspectorul care se ocupa de dosar).

la ce ar trebui sa ne asteptam, s-a solutionat si au trimis dosarul inapoi la politie sau o sa il puna sa faca alta recalculare?
Eu ma gandesc ca a a incadrat dosarul la contraventie de s-a intors la politie, daca era penal nu trebuia sa ramana la parchet?

Multumesc
Eu nu inteleg daca este la limita, a doua proba fiind de 0,8, la lege scrie ca daca este peste 0,8 este penal.
el practic acum unde se inacdreaza? Daca refuza recalcularea....ce se intampla?
Multumesc
Buna ziua, a fost astazi la politie, cu avocatul, iar ofiterul care se ocupa de caz i-a spus ca nu se astepta sa vina, desi avea programata intalnirea.

I-a comunicata ca prima proba a iesit 0,65 si a doua 0,80 alcool pur in sange si a cerut recalcularea.

Eu nu stiu ce inseamna practic aceasta recalculare, este posibil sa ii iasa mai mult sau mai putin ? I functie de ce anume se face acum aceasta recalculare? Poate schimba declaratia ca sa fie in favoarea lui?

Multumesc
Revin cu noutati, dupa multe drumuri la Politie si mailuri transmise a primit urmatorul raspuns

" Referitor la e-mailul dumneavoastră înregistrat la Brigada Rutieră sub nr................., vă comunicăm următoarele :
Lucrarea penală nr. 12618 se află în lucru la Biroul Cercetări Infracţiuni Rutiere Sector 3.
Ofiţer de caz : A.P. ..................................., tel. 021.323.30.30.
În data de 30.01.2014, orele 10.00, vă rugăm să vă prezentaţi pentru audiere la sediul Brigăzii Rutiere din Bucureşti, str. Logofăt Udrişte nr. 9-15, sector 3, clădirea nouă, etj.4, cam.35. "

Ce credeti ca inseamna asta, exista posibilitatea sa scape cu amenda administrativa sau l-a chemat sa ii comunice rezultatul analizelor si sa dea declaratie?

Putin ajutor, va rog...

Multumesc
Nasol, norocul nostru, daca se poate numi asa, este ca am si eu permis de conducere.

dar totusi este o neliniste pentru mine ca nu stiu nimic si nu mi se pare corect, nu ar fi ceva corect la noi in tara, din pacate :sorry: