avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters115731

Activitate ContSters115731

Buna seara.Exista un site pe care sa apara informatiile complete despre tot ceea ce inseamna protectia muncii si evidenta corecta a salariatilor la o firma, in asa fel incat un administrator de firma sa-si poate pregati singur documentatia la timp si sa nu fie amendat de ITM?stiu ca sunt firme care se ocupa expres de asa ceva, dar taxa lunara mi se pare prea mare pentru un mic SRL.multumesc.
Buna ziua.as vrea sa stiu daca un avocat poate reprezenta intr-un proces civil pentru partaj o persoana care este urmarita penal, fugita din tara ca sa nu raspunda penal, si care nu a semnat nici un contract de reprezentare cu avocatul???eventual doar prin telefon s-a dat acordul pentru reprezentare.Este valabila reprezentarea in instanta???
Buna dimineata.As dori sa stiu daca se poate deschide un partaj succesoral in absenta certificatului de mostenitor.Tatal a murit in urma cu 4 ani si au ramas ca mostenitori sotia supravietuitoare si 4 copii.Multtumesc.
Discuție concediere
Buna seara.am un angajat de o nesimtire crasa,practic nu face nimic(sau doar cei place lui), e antrenor de fitness, inca nu i-am dat preavizul in scris, doar verbal, si nu a ai venit la munca de o saptamana.Ce posibilitate am sa-i inchid cim, care era nedeterminat??? ( o greseala enorma pe care nu am sa o repet in viata mea).Refuza sa-si dea demisia.
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata...
Dar e posibil ca executarea sa se faca asupra mostenitorilor??
Buna ziua.Sunt procurator intr-un proces civil.care s-a incheiat.Trebuie platite cheltuielile de judecata de catre titularul pe care il reprezentam ca procurator,insa acesta a murit.Imi revine mie sarcina de a le plati sau nu?
sigur este prescrisa,daca fapta a fost savarsita in 1998??multumesc.
Buna seara. Acum vreo 10 ani, primaria prin fostul primar si inginerul(care in prezent este decedat) au intocmit si respectiv avizat o schita a unui teren care nu corespunde realitatii.In baza acestei schite s-a eliberat un titlu de proprietate. Impotriva cui formulez plangere pentru fals in acte publice si abuz in serviciu???
Buna ziua.Exista vreun termen in care trebuie facuta plangerea pemntru abuz in serviciu impotriva unui functionar public???
Buna dimineata.Am cumparat recent o suprafata de teren de pe titlul de proprietate al unei persoane, si desi stapanesc atat cat am cumparat, am fost data in judecata pentru revendicarea unei bucati din acea suprafata de catre un vecin, fara temei.Procesul inca se judeca.Intrebarea este daca eu pot vinde o bucata din suprafata pe care am cumparat-o, care include si suprafata in litigiu???