Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare cumparare a unei suprafete in litigiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare cumparare a unei suprafete in litigiu

Buna dimineata.Am cumparat recent o suprafata de teren de pe titlul de proprietate al unei persoane, si desi stapanesc atat cat am cumparat, am fost data in judecata pentru revendicarea unei bucati din acea suprafata de catre un vecin, fara temei.Procesul inca se judeca.Intrebarea este daca eu pot vinde o bucata din suprafata pe care am cumparat-o, care include si suprafata in litigiu???
Puteti vinde, dar va trebui sa declarati/sa aratati cumparatorului ca exista un litigiu.
Puteti vinde dar , daca cel cu care va judecati a notat litigiul in cartea funciara, va aparea in extrasul de autentificare litigiul.
Oricum, trebuie sa declarati in scris la vanzare ca exista un litigiu, in caz contrar veti savarsi infractiunile de fals in declaratii si uz de fals, fiindca notarul public are o fraza tip pe care o introduce in orice act de vanzare cumparare si anume ca imobilul care se vinde nu este grevat de sarcini si nu se afla in litigiu....
Succes!