avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate cesna1001

Activitate cesna1001

Buna ziua, sant consilier local si primarul in functie nu prea mai il intereseaza de consilieri. Am doua intrebari daca ma puteti ajuta.
A acordat un contract unei societati pentru administrarea unui spatiu pe domeniu public fara sa ceara votul consilieriilor.
Sant hotarari de CL care nu le respecta.
Cum putem sa-l tragem la rasundere ,si ce masuri legale trebuie luate. Mai precizez ca avem majoritate in consiliu local.
Multumesc.
Da foarte comica dar normala pentru Romania. Am mai discutat si cu alte persoane care au patit asemanator, si mi-au recomandat sa platesc si ulterior o sa-mi scada din facturile urmatoare. Pentru ca firma asta de distributie energie electrica (italiana),nu ii prea place sa recunoasca greselile. Dar oricum asemenea lucruri patim foarte multi dintre noi apoape in fiecare zi.
Buna. Mi-a venit in posta acum cateva zile un plic de la o firma de recuperare creante , cum ca am de plata 360 lei factura restanta la energie electrica din data de 12 07 2012. Bun am cautat factura si am gasit si chitanta de plata, am sunat inapoi si le-am spus ca este o greseala deoarece eu am platit dandu-le cu aceasta ocazie si numarul chitantei. Doamna foarte amabila a zis ca verifica si ma suna inapoi, drept este ca am fost sunat dar mi-au spus ca trebuie sa platesc oricum. Am intrebat nu este buna chitanta, ba da dar asta este procedura si eu trebuie sa platesc ,daca nu se va rezilia contractul cu furnizorul. NICI NU STITI CAT DE MULT MA BUCUR CA TRAIESC IN ROMANIA, (trebuie sa platesc nu?)
Buna,am primit acum doua zile o factura enel de regularizare indicand o suma mare de platit cu o perioada de facturare de 18 luni. Precizez faptul ca eu din 6 in 6 luni a venit un domn sa citeasca indexul pentru regularizare, si mai plateam o suma suplimentare de 200 - 300 lei Intrebarea mea este daca enel nu recunoaste gresala , sant bun de plata mai odata? Banuiesc ca ei o sa spuna ca m-au regularizat doar la 18 luni , e posibil? Eu nu am dovada ca au fost din 6 in 6 luni Mai pot face ceva?
Răspuns la discuția procedura cu intarziere
Buna, din pacate nu are nici o alta condamnare, am mai itrebat si se pare ca a aparut o ordonanta noua care se aplica retro activ. Nu sant convins de treaba asta
Buna, am un prieten care a fost condamnat la 2 ani cu suspendare cu 2 ani de incercare, pentru conducerea unui autovehicol in stare de ebrietate. Sentinta a fost data in martie 2010 . Acum o saptamana a primit un plic de la politie prin care i se cere sa predeie armele de vanatoare care le detine legal, motivand in scrisoare ca are o condamnare penala.
Intrebarea mea este de ce nu iau luat armele dupa pronuntare daca trebuiau luate ,au trecut 2 ani si 4 luni de atunci. Nu cumva este un abuz al politiei? Se mai poate face ceva?
buna, am infintat recent o intreprindere individuala platitoate de TVA. acum urmeaza sa fac achiziti de bunuri . intrebarea mea este , ca firma nou infintata am dreptul la o factura la care sa nu platesc TVA-ul. multumesc.:-/
Răspuns la discuția arma detinuta ilegal
arma de vanatoare am introduso in tara prin punct vamal, dar dupa cum stiti la vama ne cere numai buletinul. cam dupa o luna dupa ce am introduso in tara a fost gasita de politie,mentionez ca eu am declarat la mai multe persoane ca am luat arma si ca urmeaza sa o inregistrez, cu arma nu am tras si am tinuto in dulapul de arma
buna, am absolvit in luna noiembrie examenul de vanator si certificatul de instruire pe linie de arme si munitii, valabil pentru legea nr.2952004. In luna decembrie am fost in strainatate de unde am cuparat o arma de vanatoare pe care am aduso acasa , urmind sa o declar la politie. lucru care nu sa mai intanplat pentru ca a aflat politia ca am arma acasa, si au venit si mi-au ridicato, facandu-mi dosar penal pentru contrabanda si detinere ilegala . Intrebarea mea este nu am circumstante atenuante pentru ca sant membru vanator si an absolvit cursul de instruire pe linia de arme si munitii. In coditile acestea procurorul poate dispune neinceperea urmariri penale. multumesc
Buna, Domnule consultant aveti dreptate ca multe proiecte selectate de FEADR, nu sant compatibile pentru banci, insa insa se cam generalizeaza la noi. Si asa se face ca proiectele finantate de banci au proprietari foarte bogati. Si ar mai fi ceva, am facut rost de scrisoare de comfort si de credit de la o banca germana, astia au avut incredere in mine si finantiaza proiectul. Nu vreau sa denigrez institutile din romania, da la noi treaba nu cam merge.