avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Activitate andra1234

Activitate andra1234

Discuție poprire cont
intrebare :
care este procedura prin care poti pune poprire pe conturile unui debitor, ca urmare a unei hotarari judecatoresti?
de unde afli toate conturile de la toate bancile?
pot proba neprezentarea prin faptul ca nu exista AGA pt aprobarea bilantului, si asta cred ca ar trebui sa fie....voi face rost, da. avand astfel de dovezi care este procedura?
motivele sunt:
- neprezentarea unei situatii financiare timp de 2 ani;
-lipsa de transparenta privind contractele incheiate;
-lipsa de transparenta privind sumele derulate;
-lipsa de transparenta in luarea deciziilor;
-semnarea anumitor parteneriate externe, generatoare de venituri, fara a avea la baza hotarari aga;
-neintrunirea aga pt avizarea raportarii finaciare timp de 2 ani, adica din momentul participarii celui de-al doilea asociat;
-lipsa de transparenta privind orice operatiuni ale firmei- extrase de cont, etc;
-neintocmirea unui contract de inchiriere, timp de 1,5 ani, intr-un spatiu amenajat si platit de mine;
-neintocmirea unui contract de munca pt directorul general,
-neintocmirea unui ctr de munca/raport pt dividente pt asociat 2;
-neacordarea dreptului de a detine stampila, in conditiile in care am reprezentat societatea in relatie cu tertii;-pt inchiere contracte, etc;
Daca exista reglementate undeva in legea 31/1990, sau in completarile ulterioare motivele pt care un administrator ar putea fi revocat, si excluderea sa ca si asociat, cumulativ, va rog sa ma ajutati; art.222-226, mi se par mult prea...'interpretativa', si generalista, daca imi e permisa exprimarea;

Cu stima,
Andreea Hadar
orice intelegere este exclusa pt ca de 2 ani finantez aceasta societate, nu am fost inclusa in niciuna dintre hotararile majore etc...sa va zic pe scurt? eu am adus bani in fima, platit salarii, adus contracte, etc, la fiecare finbal de luna aflam care sunt taxele le plateam, etc. administratorul are o datorie de ordinul zecilor de mii de euro, deci, nu, nu ne putem intelege, cel mult il pot impiedica sa aiba activitate, dar acum vreau doar sa il exclud.
buna seara,

un srl are doi asociati, fiecare cu 50-50%. unul dintre cei 2 este administrator. Doresc excluderea acestuia din societate, DAR si revocarea sa ca administrator.
Stiu ca sunt doua activitati distincte, dar ma intereseaza amandoua. expunere de motive:
- societatea a functionat de la infiintare cu asociat unic, ca si admin, dupa o vreme, vine asociatul 2, si ca tot romanul prost,#-o il lasa in continuare administator, desi cel care a venit aducea bani....
-se semneaza act constitutiv actualizat, iar de aici incep problemele:
asociatul 2 nu are stampila, ca nu vrea adminul, nu are acces la registre contabile, nu are drept de semnatura, etc, adica nu are...nimic, doar da bani [nu intrebati de ce]
niciuna dintre hotarare aga care ar trebui sa existe la depunerea bilanturilor nu este semnata de asociatul 2, pt ca nu i prezinta.....avand in vedere ca nu vreau sa ies din firma, ci sa il exclud pe el [are sa imi dea bani, pe care nu i-a inregistratt niciodata in societate...}
Cum pot face sa:
1. il revoc ca si administrator
2. exclud ca asociat
3. sa vad toate registrele contabile, si situatia la zi la finante, av in vedere ca nu am stampila sa pot face delegatie...:help:

Multumesc, astept solutii
PS pacea nu e o solutie...am incercat de un an aproape.... #-o#-o#-o:hammer:

editare titlu...care este si ASOCIAT

buna seara,

un srl are doi asociati, fiecare cu 50-50%. unul dintre cei 2 este administrator. Doresc excluderea acestuia din societate, ca si asociat DAR si revocarea sa ca administrator.
Stiu ca sunt doua activitati distincte, dar ma intereseaza amandoua. expunere de motive:
- societatea a functionat de la infiintare cu asociat unic, ca si admin, dupa o vreme, vine asociatul 2, si ca tot romanul prost, il lasa in continuare administator, desi cel care a venit aducea bani....
-se semneaza act constitutiv actualizat, iar de aici incep problemele:
asociatul 2 nu are stampila, ca nu vrea adminul, nu are acces la registre contabile, nu are drept de semnatura, etc, adica nu are...nimic, la mana, sa zicem
niciuna dintre hotarare aga care ar trebui sa existe la depunerea bilanturilor nu este semnata de asociatul 2, pt ca nu i prezinta.....avand in vedere ca nu vreau sa ies din firma, ci sa il exclud pe el [are sa imi dea bani, pe care nu i-a inregistratt niciodata in societate...}
Cum pot face sa:
1. il revoc ca si administrator
2. exclud ca asociat
3. sa vad toate registrele contabile, si situatia la zi la finante, av in vedere ca nu am stampila sa pot face delegatie...

sa adaug ca : are puteri depline si e numit pe perioada nelimitata....penibil..stiu#-o
Multumesc, astept solutii
PS pacea nu e o solutie...am incercat de un an aproape.... #-o#-o#-o
in cazul schimbarii denumirii societatii, noul act constitutiv va cuprinde mentiunea se schimba numele in .....xxxx srl, din xxx1 srl?
subiect inchiis, fie nu am fost explicita, fie e prea complex si depinde de prevederile actelor ce stau la baza. Multumesc oricum.
nu sunt raspunsuri
Buna seara,

As dori sa stiu in ce masura este legala factura fiscala ce cuprinde chirie si utilitati, fara a se preciza cuantumul utilitatilor. In concret, chiria sa zicem 10 lei, tva aferent si 2. utilitati contravaloare energie electrica si apa, 10 lei +tva 78 kw; si atat
ceea ce voiam sa spun este ca proprietarul, care este "de stat/bugetar" factureaza fara a inscrie in mod transparent consumul energiei electrice, se trec numar kilowati, dar nu se trece la ce pret a fost calculat per kw, si nu se anexeaza niciodata factura de electricitate pentru a putea face un calcul real....
am semnat de primire facturile, dar le-am contestat ulterior, la regsitratura. au ramas fara raspuns. am decis sa nu fac platile respective, cu atat mai mult cu cat in contract se prevede in clar ca utilitatile se vor factura separat. Au inceput proces pe ordonanta de plata, si nu am depus nimic la primul termen (evident s-a acceptat). acum am ca singura varianta cerere in anulare. in baza carei legi pot demonstra ca nu e legal sa se factureze netransparent, cuantumul utilitatilor, si sa solicit anularea ordonantei intrucat sumele solicitate sunt compuse din facturi inacceptabile din punct de vedere fiscal? [sau netransparent, sau sau sau...pana la urma ca si chirias am dreptul de a stii la ce pret sunt facturat per kw, nu? si cati litri de apa consum daca apa e la comun si nu sunt apometre...]
si o ul;tima intrebare doar pt cunoscatori: sunt sanse reale de castig pe cerere in anulare?