Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare nume societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare nume societate

in cazul schimbarii denumirii societatii, noul act constitutiv va cuprinde mentiunea se schimba numele in .....xxxx srl, din xxx1 srl?
Buna ziua !
Nu este asa simplu, iar modificarea implica o procedura legala, pe care v- o prezint.
Dosarul pentru înregistrarea în registrul comerţului a menţiunii privind modificare denumirii unei societati va conţine următoarele documente:
1. Cererea de înregistrare (original), într-un exemplar;
2. Dovada verificării disponibilităţii şi a rezervării firmei (original);
3. Dacă este cazul, acordul pentru utilizarea denumirii, prevăzut de art. 39 din Legea nr. 26/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare (original);
4. Actul modificator al actului constitutiv (+decizia asociatului unic - original + 2 copii). Decizia asociatului unic va cuprinde: antetul firmei, nr. şi data, semnăturile persoanelor abilitate, precum şi ştampila.Actul constitutiv se semneaza de catre asociatul unic pe fiecare pagina(se incheie sub semnatura privata), nu mai este necesara autentificarea la notar/avocat(forma autentică a actului modificator este obligatorie în cazul SNC sau SCS);
5. Certificatul de înregistrare şi, după caz, anexa/anexele (original);
6. Dacă este cazul, împuternicire pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original)-pt situatia in care persoana care se ocupa de inregistrarea mentiunilor difera de administratorul societatii/asociat;
7.Actul doveditor din care să rezulte noile date de identificare (copie) pentru schimbarea numelui asociatului unic/ administratorului;
8. Dovezile privind plata taxelor legale.
- taxa judiciară de timbru, în original;
- taxe de registru;
- timbre judiciare;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial, Partea a IV-a.
Taxele legale pot fi achitate în numerar sau cu card bancar la casieriile ORC.
De asemenea, taxele şi tarifele pot fi achitate cu mandat poştal sau ordin de plată.
Cu stima !
Schimbarea denumirii se face pe baza unei HOTARARI a organelor de conducere ale societatii imputernicite prin actul constitutiv sa decida aceasta. Astfel nu va este necesara decat aceasta hotarare, legalizata, din care sa reiasa ca se renunta la denumirea xxx si ca societatea se va denumi xxxx denumire ce va fi inlocuita in toate actele incheiate de societate...
andra1234 a scris:

in cazul schimbarii denumirii societatii, noul act constitutiv va cuprinde mentiunea se schimba numele in .....xxxx srl, din xxx1 srl?

Pe documentele societatii nu va mai apare denumirea veche, ci numai denumirea noua a societatii. Societatea isi pastreaza codul fiscal ca nr. Vi se elibereaza un formular nou cu acelasi con fiscal dar cu denumirea noua. La fel si la Registrul comertului, ramane acelasi se elibereaza un nou certificat cu denumitrea noua.
Se face hotarare sau act aditional in care se mentioneaza schimbarea denumirii, iar actul constitutiv actualizat va cuprinde: societatea se va numi xxxx
Gabriel Iliescu, Consilier juridic