avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare nume societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare nume societate

in cazul schimbarii denumirii societatii, noul act constitutiv va cuprinde mentiunea se schimba numele in .....xxxx srl, din xxx1 srl?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Iliescu , Consilier juridic 21:37, 21 Ianuarie 2010
Buna ziua !
Nu este asa simplu, iar modificarea implica o procedura legala, pe care v- o prezint.
Dosarul pentru înregistrarea în registrul comerţului a menţiunii privind modificare denumirii unei societati va conţine următoarele documente:
1. Cererea de înregistrare (original), într-un exemplar;
2. Dovada verificării disponibilităţii şi a rezervării firmei (original);
3. Dacă este cazul, acordul pentru utilizarea denumirii, prevăzut de art. 39 din Legea nr. 26/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare (original);
4. Actul modificator al actului constitutiv (+decizia asociatului unic - original + 2 copii). Decizia asociatului unic va cuprinde: antetul firmei, nr. şi data, semnăturile persoanelor abilitate, precum şi ştampila.Actul constitutiv se semneaza de catre asociatul unic pe fiecare pagina(se incheie sub semnatura privata), nu mai este necesara autentificarea la notar/avocat(forma autentică a actului modificator este obligatorie în cazul SNC sau SCS);
5. Certificatul de înregistrare şi, după caz, anexa/anexele (original);
6. Dacă este cazul, împuternicire pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original)-pt situatia in care persoana care se ocupa de inregistrarea mentiunilor difera de administratorul societatii/asociat;
7.Actul doveditor din care să rezulte noile date de identificare (copie) pentru schimbarea numelui asociatului unic/ administratorului;
8. Dovezile privind plata taxelor legale.
- taxa judiciară de timbru, în original;
- taxe de registru;
- timbre judiciare;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial, Partea a IV-a.
Taxele legale pot fi achitate în numerar sau cu card bancar la casieriile ORC.
De asemenea, taxele şi tarifele pot fi achitate cu mandat poştal sau ordin de plată.
Cu stima !
Schimbarea denumirii se face pe baza unei HOTARARI a organelor de conducere ale societatii imputernicite prin actul constitutiv sa decida aceasta. Astfel nu va este necesara decat aceasta hotarare, legalizata, din care sa reiasa ca se renunta la denumirea xxx si ca societatea se va denumi xxxx denumire ce va fi inlocuita in toate actele incheiate de societate...
andra1234 a scris:

in cazul schimbarii denumirii societatii, noul act constitutiv va cuprinde mentiunea se schimba numele in .....xxxx srl, din xxx1 srl?

Pe documentele societatii nu va mai apare denumirea veche, ci numai denumirea noua a societatii. Societatea isi pastreaza codul fiscal ca nr. Vi se elibereaza un formular nou cu acelasi con fiscal dar cu denumirea noua. La fel si la Registrul comertului, ramane acelasi se elibereaza un nou certificat cu denumitrea noua.
Se face hotarare sau act aditional in care se mentioneaza schimbarea denumirii, iar actul constitutiv actualizat va cuprinde: societatea se va numi xxxx
Ultima modificare: Joi, 21 Ianuarie 2010
Gabriel Iliescu, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare firma ameliaradoi ameliaradoi Avem o firma infiintata cu asociat unic dar pe numele unei rude apropiate si vrem sa o trecem pe numele nostru (2 asociati). Care sunt pasii care trebuie ... (vezi toată discuția)
Act de cesionare srl giovi_mik giovi_mik buna ziua.eu sunt administrator,mama mea si un unchi au parti egale de actiuni in firma....am fost prin notariat,mi-au cesionat mie actiunile de bun ... (vezi toată discuția)
Schimbare actionar asociat unic srl minu minu Un prieten de-al meu are un SRL el fiind asociat unic. Vrea sa treaca societatea pe prietena lui si el sa devina administrator. - Imi puteti spune ... (vezi toată discuția)