avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate carmen_cta

Activitate carmen_cta

Răspuns la discuția Refuz la plata facturi
multumesc!
buna ziua, am o locuinta neterminata in care nu locuieste nimeni si in urma cu aproximativ 3 ani am angajat o firma de paza sa asigure paza ei. acum 2 - 3 luni intentionam sa inchei contractual cu firma respective deoarece nu am avut nici macar o alarma pe toata perioada, bunuri personale nu exista in interiorul imobilului, patrula cei de la paza nu faceau niciodata in zona si deci era inutil sa mai mentin colaborerea. initial am vrut sa fac o renegociere, apoi am fost intr-o zi sa duc ceva acolo si am zis sa fac si o verificare cu ocazia asta. am declansat alarma iar cei de la paza nu s-au obosit sa reactioneze. greseala mea a fost ca intr-un final am orit eu alarma si nu stiu sigur daca am depasit cele 16 minute, timp de interventie mentionat in contract. am mers la ei si le-am zis ca vreau rezilierea contractului din cauza celor intamplate si le-am si explicat ca facturile restante nu le voi plati, din acelas motiv. m-au pus sa fac o adresa scrisa, am scris ce am apucat si am plecat. acum am primit prin posta cum ca am datorii si ca ma someaza sa achit. asteptam niste rapoarte din ziua in care s-a declansat alarma sa vad daca ei chiar si-au facut treaba si am gresit eu sa ii acuz, dar nu, nu mi-au trimis decat aceasta somatie de plata. intrebarea mea este: ce ma sfatuiti sa fac? platesc facturile? astept un eventual process in instanta? sa mai fac o adresa catre firma de paza prin care sa solicit niste rapoarte din ziua respective? mentionez ca restanta mea de plata este 400 ron. nu este o suma mare; supararea mea este ca nu si-au facut treaba. multumesc
Răspuns la discuția Credit prima casa
multumesc frumos, cei de la banca la fel au spus dar nimeni nu imi garanteaza nimic. in final toti ceilalti sunt acoperiti de declaratia pe proprie raspundere pe care eu o dau in fata notarului cum ca nu am o alta locuinta, doar ca eu vroiam sa ma asigur ca nu fac ceva gresit sau ilegal. multumesc pentru raspuns
buna ziua, am si eu o nelamurire in legatura cu una dintre conditiile de acordare a unui credit prima casa. o conditie principala pentru acordarea unui astfel de credit este ca solicitantul sa nu detina singur sau impreuna cu sotul, sotia, dupa caz, o locuinta cu o suprafata mai mare de 50 mp. spre exemplu, eu, am 32 de ani, divortata, cu un copil, si imi doresc un astfel de credit. in urma partajului am dobandit un teren pe care la momentul partajului a fost notata in cartea funciara o autorizatie de constructie a unui imobil cu destinatia casa de locuit, edificata in proportie de 85%. aceasta constructie este mentionata in actul de partaj ca si constructie extratabulara, edificata conform procesului verbal de receptie partiala eliberat de primarie, in proportie de 85%. din momentul partajului lucrarile au incetat, constructia este in aceeasi stare, iar prelungirea autorizatiei de constructie mai este inca valabila pana in 2015. intrebarea mea este. pot sau nu sa solicit un credit prima casa? mentionez ca adresa mea de domiciliu este cea la care se afla aceasta constructie. multumesc
retragerea administratorului dintr-o societate este definitiva cu drept de contestatie de 15 zile. intrebarea mea este urmatoarea: vorbim despre 15 zile lucratoare sau calendaristice? adica: administratorul s-a razgandit si nu vrea sa se mai retraga; are dreptul sa o faca, chiar daca hotararea de retragere este semnata de el, in termen de 15 zile lucratoare sau calendaristice? multumesc de ajutor
Răspuns la discuția teren intravilan
"ar trebui" intradevar. Toate planurile, avizele si restul de hartii sunt facute. Pe mine ma intereseaza practic sa se apuce de treaba, sa faca drumuri si sa traga utilitati. Primaria ne motiveaza ca nu a primit bani de la consiliul judetean dar ca are toate aprobarile luate. Nu stiu ce sa mai cred; vreau doar sa stiu daca as putea sa-i dau in judecata sa obtin utilitatile pe care cred ca le-am platit cu varf si indesat. M-am gandit inclusiv sa merg la presa, poate ma aude si pe mine cineva, pentru ca in toamna vreau sa ma mut si nu prea pot sta in camp fara utilitati si macar o tentativa de drum. Localnicii din sat se intreaba "oare ce fac acolo? manastire?" privind la casa mea din mijlocul campului; multi habar nu au ca acolo s-a licitat pentru constructia unui nou cartier.
buna ziua, in vara lui 2007, in urma unei licitatii publice am achizitionat un lot de teren intravilan. Licitatia a fost organizata de primaria unei comune care a trecut in intravilan o parcela de teren arabil aflata in proprietatea ei, undeva destul de departe de restul satului, practic un cartier nou, undeva in camp deschis, destul de aproape de soseaua nationala, de firele de inalta tensiune si de puturile de apa. La licitatie s-au adjudecat aproape toate loturile de teren. In caietul de sarcini primaria obliga la plata pretului de licitatie in 4 rate, in timp de un an si jumatate. De la licitatie au trcut aproape 3 ani, eu pe terenul meu am inceput constructia casei. Nimeni altcineva nu s-a incumetat sa inceapa sa construiasca deoarece cu toate ca primaria a incasat o mare parte din bani, nu ofera nici un fel de utilitati. Nu sunt drumuri, nu e apa, nu e curent. La constructia mea ajung foarte greu, este doar o poteca pentru carute. Personal am umblat si am tras curent electric (contract provizoriu), si sper sa reusesc si cu apa.
intrebarea mea este: exista o cale legala, prin care sa pot obliga primaria sa-mi ofere utilitatile minime de care trebuie sa beneficiez si pe care consider ca se regasesc in pretul terenului INTRAVILAN pe care l-am cumparat. (drum pietruit macar, apa si curent). multumesc
in februarie 2009, am fost inregistrata de un radar mobil circuland cu 124km/ora in localitate, sanctiunea este retinerea permisului de conducere pentru 90 de zile si amenda contraventionala 270 ron. Am depus la judecatoria Constanta o contestatie si am vorbit cu o doamna avocat sa ma reprezinte. Am platit onorariul fara sa primesc o chitanta sau o copie a unui contract de reprezentare, am rugat-o sa-mi ceara ca adresa de corespondenta sa fie schimbata, deoarece nu mai locuiesc la adresa din buletin, si nu am fost niciodata sa ma interesez de dosar, tinand doar legatura telefonica cu avocata. Intre timp doamna avocat imi spunea ca dosarul s-a judecat, contestatia a fost respinsa si ca urmeaza sa depuna recurs. Ultima oara cand am vorbit cu ea mi-a spus ca a depus recursul si ca trebuie sa mai asteptam rejudecarea cazului. Mi-a spus si ca facuse o cerere prin care comunicarile sa fie trimise la adresa la care locuiesc, nu cea din buletin. De 4 saptamani nu imi mai raspunde la telefon; initial am crezut ca e plecata din tara, am asteptat crezand ca in cele din urma ma va suna ea, dar nu am mai putut lua legatura cu ea. M-am hotarat sa vad totusi ce se intampla cu dosarul meu si am mers la judecatorie. Am dat de dosar la biroul "executari civile". Recursul nu fusese depus, cererea de comunicare la o alta adresa decat cea din buletin nu fusese facuta, iar ultima comunicare trimisa de judecatorie prin care ma anuntau practic ca in termen de 15 zile trebuie sa predau permisul de conducere la politie si sa platesc amenda contraventionala corespunzatoare, este datata 14 iulie 2009, deci in maxim 15 zile de la comunicare (care a fost facuta la adresa din buletin unde nu mai locuiesc, prin afisare) trebuia sa ma prezint la politie pentru a preda permisul de conducere (la dosar am gasit o imputernicire tip semnata si completata de doamna avocat prin care ea se obliga sa ma reprezinte, singurul act care dovedeste ca imi angajasem un avocat). Daca ma incadram in cele 15 zile aveam dreptul sa dau un examen de legislatie si sa-mi reduc perioada de suspendare de la 90 de zile la 30. Acum, pentru ca am depasit cu mult perioada de suspendare cred ca va fi de 120 zile. Intrebarea mea este: Exista o posibilitate prin care sa dovedesc la sectia de politie ca abea acum am aflat de hotararea judecatoreasca astfel incat sa mi se dea un alt termen de prezentare la politie? Cumva o copie conforma cu data de la judecatorie pot sa obtin? O recomunicare am inteles ca nu prea am sanse sa-mi faca judecatoria, asa ca, ce sanse am sa primesc un alt termen astfel incat sa pot da examenul de legislatie si sa am permisul suspendat doar 30 de zile fata de 120? multumesc