avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate ion g

Activitate ion g

Buna ziua.Am urmatoarea problema daca ma poate ajuta cineva:mama mea are insotitor permanent,nu angajat,pt.ca este persoana cu handicap.A schimbat domiciliul si nu am stiut ca trebuie sa anuntam la primarie si sa solicitam plata de la primaria noului domiciliu.A trecut destul de mult timp pana am facut acest lucru.Primaria solicita restituirea sumelor incasate in aceasta perioada.Oare putem rezolva cumva? Cine suporta de fapt plata ? banii vin de la bugetul de stat sau de la cel local?Multumesc mult daca ma poate lamuri cineva.
Răspuns la discuția Pensie anticipata
Multumesc mult pt.raspuns.Ma gandeam ca pt.perioada depusa(pt.anticipata) nu imi mai primeste alte documente.Asta era ideea.Nu am inteles clar din legea pensiilor.O sa incerc sa vad ce raspuns primesc de la casa de pensii.Toate cele bune va doresc.
Am o mare rugaminte daca ma poate lamuri cineva.va rog.Am primit decizia de pensionare anticipata(fara penalizare).Am omis sa duc la depunerea dosarului o adeverinta de venit.Stiu ca acum nu mi-ar primi nimic pt.perioada depusa.Dar daca renunt in termen(30 zile de la primirea deciziei) la pensia anticipata si depun luna viitoare pt.limita de varsta(pt.ca indeplinesc conditiile) atunci pot duce si adeverinta respectiva?.multumesc mult,mult.O zi buna va doresc.
Răspuns la discuția Plata dividende
multumesc pt.raspuns.
Discuție Plata dividende
o mare rugaminte,am urmatoarea problema:avem dividende de ridicat in suma de 5000 lei dupa plata imp.actionarii vor sa ridice 3000 iar diferenta sa-i restituie societatii pt.ca au luat imprumut.Nelamurirea mea este ca nu stiu cum sa faca aceasta restituire.Sa ridice pur si simplu dividende 3000 si eu sa fac articolul respectiv pt.diferenta sau trebuie sa-i ridice toti si sa depuna ulterior in contul societatii datoria?
Multumesc mut.
Multumesc mult,totusi mai astept si alte opinii.
Doresc o lamurire va rog pt.urmatoarea situatie:O persoana fizica care are bani de luat de la o societate(pt.o prestare de serviciu),daca societatea respectiva nu-i plateste, poate face o plangere penala impotriva administratorului societatii ,a averii acestuia ,asa,pur si simplu, sau nu? Sau daca da,ce treb. sa faca? Astept va rog mult un raspuns daca se poate de la un profesionist.Multumesc.
Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarea problema:
Am girat o societate pt.un credit cu casa.Am fost executata silit si am pierdut casa .Ma pot indrepta catre administrator pt.recuperarea pierderii? Societatea nu are bunuri si daca ma indrept impotriva ei nu am ce sa iau.
Multumesc mult.
Răspuns la discuția Factura de avans
Amplu raspuns pt.care va multumesc mult,mult.
Am urmatoarea problema pt.care va rog sa ma ajutati.Am facturat unui client un avans pt.o lucrare pe care l-am incasat.TVA-ul l-am platit dar intrebarea mea este :am un termen obligatoriu pt.facturarea lucrarii respective si stornarii avansului?
Nu am efectuat inca lucrarea(un studiu de fezabilitate).Daca am incasat avans in dec.2013 si lucrarea o fac in martie este o problema? sau poate chiar aprilie.
Asta vizavi de imp.pe profit pe care o sa-l platesc la factura finala dupa ce fac lucrarea.

Va multumesc anticipat pt.raspuns.