avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate clarias

Activitate clarias

Buna ziua,va supun atentiei o problema:daca o primarie reabiliteaza un canal de colectare ape pluviale, tuburile costa,sa zicem, 14500 euro si sunt cumparate de la firma X,montajul costa,sa zicem, 12500 de euro si este executat de firma Y.Intrebare-se considera lucrare de peste 15000 de euro si trebuie licitatie sau se pot incheia contracte separate prin achizitie directa atat pentru tuburi cat si pentru executie?Va multumesc!
Un pfa are un contract de inchiriere,prin licitatie,pentru un luciu de apa cu un Consiliu Local,poate acel pfa sa cedeze contractul respectiv catre o alta firma?Va multumesc!
Discuție OUG 26/2012
Daca o primarie are contracte cu o firma de avocatura si cu un auditor public,incheiate anterior datei de 12.06.2012,pe o perioada de 10 ani,in conditiile OUG 26/2012 se reziliaza respectivele contracte sau se respecta?Va multumesc!
Un SRL infiintat de CL si o persoana fizica ,CL 98%-persoana fizica 2%,administrator desemnat persoana fizica.Problema- acea persoana fizica este sotia secretarului comunei este legal sau nu? Va multumesc!
Buna seara,am fost ales primar la alegerile din 10 iunie si am doua probleme:
1.sunt titularul unei intreprinderi familiale; puteti sa-mi spuneti daca pot fi declarat incompatibil (dupa 15 zile de la investire) daca demersurile la registrul comertului le-am demarat in intervalul de 15 zile(pot dovedi prin data cererii,chitantele achitate etc) si decizia registrului de retragere din IF e posibil sa iasa dupa cele 15 zile de gratie?
2.sunt asociat unic si administrator la un SRL fara activitate;este de ajuns sa numesc pe altcineva administrator sau trebuie sa cesionez si partile sociale(caz in care nu m-as incadra in cele 15 zile de gratie)? Va multumesc !
Bună seara,poate un consiliu local sa înfiinteze o societate comerciala(nu serviciu independent in cadrul CL) la care să fie unic actionar respectivul CL?și dacă da poate SC respectiva să angajeze personal in condițiile actuale?Vă multumesc!
Discuție alcool la volan
Buna ziua,am si eu urmatoarea problema-un sofer prins de politie in trafic cu alcoolemie de 0,95 la mie- ce se intimpla cu permisul lui(e anulat sau e suspendat pe o perioada determinata),raspunde si penal?Va multumesc.
Buna ziua.CL al comunei mele vrea sa scoata la licitatie,in vederea inchirierii un teren arabil cu suprafata de aprox.60Ha.Problema este ca d-nii consilieri vor sa includa in caietul de sarcini,pentru licitatie urmatoarele: 1) firma care va cistiga sa nu practice altceva decit cultura plantelor pe acel teren, 2) sa poata participa la licitatie doar firmele care au ca principal obiect de activitate cultura plantelor, activeaza de cel putin 3 ani in domeniu si care au avut profit pe ultimii 3 ani.Este legal(se poate include in caietul de sarcini)?Va multumesc.
Mulţumesc frumos,Kyandra.Poţi să-mi dai mai multe detalii in legătură cu asocierea simplă pe legea 215?
Bună ziua,am și eu o nelămurire,vă rog frumos.Primarul din comuna mea a inițiat o hotărîre de consiliu,aprobată de 2/3 din consilieri, în care se prevede asocierea in participațiune(fără licitație) între CL și o firmă și are ca obiect exploatarea unei bălți de 2ha,proprietate publică a CL (semnîndu-se și contractul aferent).Menționez că nu este un contract păgubos pentru consiliul local.Intrebarea este următoarea-s-a procedat legal,poate fi primarul tras la răspundere în vreun fel?Vă mulțumesc.