Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcool la volan

Buna ziua,am si eu urmatoarea problema-un sofer prins de politie in trafic cu alcoolemie de 0,95 la mie- ce se intimpla cu permisul lui(e anulat sau e suspendat pe o perioada determinata),raspunde si penal?Va multumesc.
Se suspendă şi răspunde şi penal.
Se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani închisoare, fapta de a conduce pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o îmbibaţie etilică de peste 0.80 g/l alcool pur în sânge. dar, functie de modul de cooperare a inculpatului la aflarea adevarului si de circumstantele sale penale, instanta poate dispune achitarea şi aplicarea unei sancţiuni cu caracter administrativ.
Permisul se supenda.
Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste 0,80g/l alcool pur in singe de pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani-art.87/Oug195/2002.
Permisul de conducere se anuleaza in conditiile condamnarii printr-o hotarare judecatoreasca definitiva -art.114 al.1 lit.a)/Oug 195./2002.
Persoana al carei permis de conducere a fost anulat pentru aceasta infractiune se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere pentru toate categoriile avute anterior, dupa trecerea unui termen de un an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.-art.116 al.1/ Oug195/2002:sorry:
MARTA SIMONA PETRE, Avocat