avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate gheorgheciuca

Activitate gheorgheciuca

Sunt salariat angajat cu contract de munca pe termen nelimitat cu norma intreaga. De asemenea, prestez si servicii de instructor auto independent autorizat de ARR si inregistrat la ORC. Sunt inregistrat la admin.financiara ca platitor de impozit pe venit stabilit la norma de venit (de fapt jumatate de norma, deoarece sunt salariat cu norma intreaga, asa cum am mentionat anterior).
Intrebarea mea este: incepand cu 1 iulie 2010 trebuie sa platesc contributii sociale(pensii, somaj, sanatate) si pentru norma de venit stabilita pentru activitatea de instructor auto?
Daca da, trebuie sa inchei contracte separate cu fiecare institutie (CAS, CASS SOMAJ)?
Sunt salariat angajat cu contract de munca pe termen nelimitat cu norma intreaga. De asemenea, prestez si servicii de instructor auto independent autorizat de ARR si inregistrat la ORC. Sunt inregistrat la admin.financiara ca platitor de impozit pe venit stabilit la norma de venit (de fapt jumatate de norma, deoarece sunt salariat cu norma intreaga, asa cum am mentionat anterior).
Intrebarea mea este: incepand cu 1 iulie 2010 trebuie sa platesc contributii sociale(pensii, somaj, sanatate) si pentru norma de venit stabilita pentru activitatea de instructor auto?
Daca da, trebuie sa inchei contracte separate cu fiecare institutie (CAS, CASS SOMAJ)?
Răspuns la discuția PFA - instructor auto independent
conform legii, voi incheia contract de prestari servicii.
Sunt instructor auto independent, autorizat la ARR si ORC. Sunt inregistrat ca PFA la finante si platesc impozit pe venit stabilit la norma de venit (nu in sistem real).
Am contract de colaborare cu o scoala de soferi, care imi asigura orele de legislatie.
Am inteles ca unii patroni de scoli de soferi au discutat la ARR si vor ca scoala sa incaseze toata valoarea pregatirii viitorilor soferi (pregatire teoretica si practica), atat pentru instructorii proprii angajati, cat si pentru cei independenti (care deja platesc impozit pe venit la financiar, stabilit la norma de venit in cazul meu).
In situatia data,respectiv statutul meu de instructor auto independent, consider ca ar trebui sa achit scolii doar orele de legislatie, si nu venitul incasat pentru pregatirea practica a elevului. Altfel s-ar aplica o dubla impozitare a aceluiasi venit: o data scoala, si a doua oara instructorul independent care este deja inregistrat la financiar(la norma de venit).
Care este parerea dvs? As dori daca se poate sa-mi specificati legislatia specifica pfa impozitata la norma de venit.