avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate mariana a.

Activitate mariana a.

Dupa cite stiu eu, pana isi termina studiile , adica , pina la 25 ani, daca urneaza o facultate.Va fi si mindria parintelui ca a contribuit la ridicarea pe o treapta superioara a copilului sau, asa ca, intreaba-l pe el ce vrea sa faca dupa implinirea virstei de 18 ani.
Răspuns la discuția Honorius Prigoana... deputat?!
Eu cred ca asa este in politica : daca taticu a facut destui bani ,( si nu are importanta cum) progenitura poate sa intre in politica chiar daca a ramas repetent in clasa intii, deoarece, totul se cumpara , chiar si locul de deputat ( mai ales ). Uitati-va la cati deputati si parlamentari ,,sus pusi ,,cu ifose , pretentii, si ,, trei clase ,, si n-o sa va mire faptul ca miine poimiine ,romanii vor fi condusi spre viitor de Vanghelie+fiul , Becali + fiicele, Mazare+fiul , ca sa dau doar exemplele semnificative. Aveti perfecta dreptate : in politica romaneasca orice TINE, dar , numai pentru ei.
Răspuns la discuția Retrocedare cu " surprize " ...
Sa nu ma intelegeti gresit ; am avut nu unul, ci doi avocati care sa ma reprezinte in instanta ,dar, primul a facut jocul partii adverse, tinindu-ma 3 ani din aminare in aminare pentru ca cei care ocupau abuziv terenul meu sa aiba timp sa-l treaca din proprietar in proprietar prin vinzari repetate,iar cel de al doilea a facut tot ce a putut dupa spusele sale. Ma repet ,la toate solicitarile din partea instantei de a se prezenta comisiei terenurile existente pentru evaluare si constatare, avocatul primariei ori lipsea ,ori aducea o hirtie prin care se comunica instantei ca nu sint terenuri disponibile. Multumesc pentru incurajarea ca ar mai fi solutii,mi-ar prinde bine un exemplu din activitatea dumneavoastra profesionala care sa semene cit de cit cu situatia mea. La multi ANI si toate cele bune.
Răspuns la discuția Retrocedare cu " surprize " ...
Aveti perfecta dreptate...nu am avut avocatul care sa-mi apere drepturile, iar procesul a durat 4 ani deoarece ,de cite ori cerea instanta ,sa i se puna la dispozitie lista si planurile terenurilor existente pentru a fi evaluate de un expert numit , avocatul primariei venea cu raspunsul ,,primaria nu dispune de terenuri in intravilan. Ca urmare instantele de judecata s-au saturat de atitea aminari si au dat solutia finala raminind ca eu sa ma descurc cum pot mai departe.
Buna ziua .
Am sa incep cu inceputul. Am mostenit de la tatal meu ( decedat in 1991) conform legii Lupu , un teren INTRAVILAN de 3.5ha. IN 2000 am depus cerere de retrocedare in natura pe vechiul amplasament, si dupa 5 ani de asteptari am fost chemata la primarie sa semnez p-v de punere in posesie pe 3.5ha teren EXTRAVILAN. Mi s-a parut o mare inselatorie deoarece la data respectiva terenul meu valora 250/euro/mp ,iar cel oferit 0.1lei/mp.Prin urmare nu am semnat p-v si am cautat dreptatea in justitie. Pe 20 ian. 2009 instanta s-a pronuntat in sensul ca ,, obliga pirita (comisia de aplicare a legii fondului funciar )sa acorde reclamantei masuri reparatorii privind terenul arabil in suprafata de 3.5ha situat in INTRAVILAN constind in compensare cu un teren echivalent ,sau in cazul in care la dispozitia comisiei locale nu se afla teren disponibil ,despagubiri in conditiile art.3 alin.4 LG. 1/2000. Am depus hotarirea la Primarie si dupa alte luni de asteptare pe 10 dec. 2009 am fost din nou chemata sa semnez p-v de punere in posesie ,pe 3.5 ha, surpriza, tot EXTRAVILAN. Am ramas pur si simplu socata. Va intreb ce rost au mai avut cei 4 ani de procese daca mafia retrocedarilor nu respecta hotaririle instantelor de judecata? Ce ar trebui sa mai fac ? Cind va fi respectat si in Romania dreptul omului de rind ? Multumesc