avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate florin1952

Activitate florin1952

Răspuns la discuția Rovinieta( rovigneta) in Romania
Dumneata nu stii ce vorbesti. Daca mergi prin Ungaria si nu folosesti autostrada, nu platesti nimic, la fel si in Austria, la fel si in Italia, nu platesti cand treci pe un pod sau printr-un tunel, ca sunt atatea si multe alttele.....
Buna ziua tuturor, as vrea sa stiu daca aceasta taxa nenorocita pentru aceste drumuri nenorocite de la noi este, nu stiu cum sa spun, constitutionala, sau altceva din domeniul juridic, din moment ce, daca folosesti soselele nationale, platesti, daca folosesti bucatelele de autostrade, platesti, daca treci un pod, platesti, iar in pretul benzinei si motorinei sunt iarasi incluse taxe pentru drumuri. Nicaieri in Europa nu cred ca exista asa ceva. Este o mare magarie, din punctul meu de vedere si vad ca toata lumea o accepta, nimeni nu spune nimic, nimeni nu ataca in justitie aceste legi si ordonante abuzive care nu se aplica in nici o tara din Europa....... Astept parerile dumneavoastra si poate cineva va lua pozitie!
Cu siguranta platesc aici taxa de salubritate, pentru ca aici locuiesc si aici fac gunoi si mi se pare normal s-o platesc, dar in Romania vin o data pe an pentru 2-3 saptamani si atunci stau la casa parinteasca, poate nu a-ti citit bine ce am scris.
Buna ziua, sigur ca am vazut, am si hotararea consiliului, am si factura de plata, am contestatia cu nr. de inregistrare am si raspunsul oficial la contestatie, unde mi se raspunde ca nu are importanta daca apartamentul e locuit sau nu, taxa trebuie platita. Si nu sunt singurul in aceasta situatie, sunt zeci poate sute de asemenea cazuri in oras, dar nici unul nu a luat pozitie.
Buna ziua,sunt din orasul Buhusi, jud. Bacau si locuiesc in Italia din 1998. In Buhusi sunt proprietarul unui apartament de 54 mp, care nu este locuit din 2001. Cind vin in Romania, o data pe an, pentru 2-3 saptamani, stau la casa parinteasca situata in aceiasi localitate. In luna august 2008 cind am intrat in apartament pentru a vedea cum se prezinta acesta, am gasit o scrisoare de la Primaria orasului prin care eram instiintat ca, conform unei Hotarari a Consiliului Local din decembrie 2007, trebuie sa platesc o TAXA DE SALUBRITATE in valoare de 54 ron/an. Am facut o contestatie scrisa, prin care demonstram cu documente ca eu sunt rezident in Italia din 1998. Totul a fost in zadar. Mi-au raspuns la contestatie ca nu are nici o importanta daca stau in Italia, sunt proprietar de apartament si trebuie sa platesc. M-am dus din nou la Primarie si am vorbit cu juristul de acolo spunandu-i ca e ceva aberant si non principial ce fac ei acolo. Mi-a spus ca asta-i treaba si daca nu-mi convine sa ma duc sa-i dau in judecata ca el( juristul) abia asteapta sa mai dea cineva in judecata Primaria, ca asa mai iese si el din plictiseala de zi cu zi. Acum va intreb pe dumneavoastra daca, ce se intampla acolo e normal sau e un abuz? Va multumesc anticipat.