Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Rovinieta( rovigneta) in Romania
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Rovinieta( rovigneta) in Romania

Buna ziua tuturor, as vrea sa stiu daca aceasta taxa nenorocita pentru aceste drumuri nenorocite de la noi este, nu stiu cum sa spun, constitutionala, sau altceva din domeniul juridic, din moment ce, daca folosesti soselele nationale, platesti, daca folosesti bucatelele de autostrade, platesti, daca treci un pod, platesti, iar in pretul benzinei si motorinei sunt iarasi incluse taxe pentru drumuri. Nicaieri in Europa nu cred ca exista asa ceva. Este o mare magarie, din punctul meu de vedere si vad ca toata lumea o accepta, nimeni nu spune nimic, nimeni nu ataca in justitie aceste legi si ordonante abuzive care nu se aplica in nici o tara din Europa....... Astept parerile dumneavoastra si poate cineva va lua pozitie!
florin1952 a scris:

Nicaieri in Europa nu cred ca exista asa ceva.

Peste tot in Europa exista asa ceva.

In majoritatea tarilor europene se plateste daca vrei sa circuli cu masina:

-Dintre tarile in care se plateste vigneta in Romania se plateste cel mai putin, cel mult jumatate fata de altele.
-La fel si pentru drumurile cu taxa(in speta autostrazi). Majoritatea tarilor europene percep asemenea taxe, iar cele care n-o fac au vignete.
-Si la pretul combustibilului la noi e foarte bine. Ne numaram printre tarile cu cele mai joase preturi la combustibil.

q.e.d.
Dumneata nu stii ce vorbesti. Daca mergi prin Ungaria si nu folosesti autostrada, nu platesti nimic, la fel si in Austria, la fel si in Italia, nu platesti cand treci pe un pod sau printr-un tunel, ca sunt atatea si multe alttele.....
Diferenta e ca la noi taxa nu se foloseste la ce ar trebui.