avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate vulpys

Activitate vulpys

Se poate negocia contractul individual de munca?
In ce conditii si ce se intamola daca refuzam semnarea lui intr-o forma modificata?
De exemplu, nu sunt multumita de majorarea impusa de conducere si vreau sa negociez mai mult.
Multumesc.
Buna ziua.
Vreau sa fac un act de donatie unei persoane fizice care nu face parte din familie.
Notarul mi-a zis ca nu e posibil pe motiv ca nu suntem rude.
E adevarat?
Da, mama sotiei traieste si este casatorita.
Sa inteleg ca, daca sotia moare, mama acesteia poate veni la mostenire?
Si daca moare si mama si sotia, atunci la mostenirea din partea sotiei, vine tatal vitreg al sotiei??
Ce legi sunt astea?
Totusi, trebuie sa existe un document ce poate sta in picioare si care nu poate fi atacat, executabil pe timpul vietii, ca dupa deces degeana il faci

Ionut.ion a scris:

Sotia are mama in viata? ca asa inteleg din ce ati scria...
Daca da, aceasta este mostenitor rezervatar, in caz ca decedeaza sotia inainte...

Buna ziua.
In cazul in care sotii nu au copii sau frati, cine va putea veni la mostenire?
Daca pe timpul vietii facem testament, poate fi atacat?
Sotul are doar veri din partea tatalui decedat, si s-a efectuat succesiunea dupa moartea acestuia, singurul copil mostenind o parte de la tatal iar cealalta parte a mostenit-o mama care i ca traieste, din partea mamei sotului nu exista decat nepoti de la veri, din partea sotiei traieste doar mama care e casatorita a doua oara, mama neavand niciun bun pe numele ei, nu are frati, doar veri.
Pot veni acestia cu drept de mostenire indiferent de gradul de rudenie?
Varsta limita pentru adoptie.
Spuneti-mi va rog care e varsta limita pentru o familie care ar dori sa adopte un copil?
Multumesc
Multumesc foarte mult.
Ati avut dreptate

Cornel Vasile a scris:

Moștenitorii din clasa a patra nu vor primi moștenire decât dacă nu există moștenitori înainte lor sau dacă pe aceștia nu îi interesează să primească ceva.

Buna ziua.
Intrebarea mea este daca moștenitorii de gradul 4 mai au dreptul la succesiune?
Avem de facut succesiunea dupa o verisoara de-a soacrei mele,soacra mea fiind de gradul 3 cu cea decedata singură rudă de gradul 3 rămasă în viață și se pare ca doar soacra mea e moștenitoare și nu se poate face succesiunea decât dupa ce se trece pe numele soacrei mele.Dansa nu dorește moștenirea ci vrea sa i dea unui nepot de gradul 4 care nu poate moșteni.
Nu se poate rezolva ci o declarație de renunțare la moștenire?
Bună ziua.
As dori sa îmi iau concediu de odihna în luna septembrie însă angajatorul nu e de acord pe motiv ca sunt angajat din luna mai.As dori doar 7 zile.
Știu ca noua legislație permite acest lucru.Ce capitol cuprinde acest aspect pentru a-î pune legea în fața
Mulțumesc
Bună seara.
Concediul medical este considerat calendaristic?
Dacă anul acesta am avut de exemplu 30 de zile începând din luna februarie,anul următor mai am dreptul la diferenta pana la 90 de zile sau incepand cu 1 ianuarie 2020 beneficiez
de concediu medical de 90 de zile integral sau în etape diferite?