avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate mitu eugenia

Activitate mitu eugenia

exista adresa de la primarie pentru actualizarea cartilor de imobil in vederea efectuarii recensamantului afisata la avizier pe care cineva a scris cu pix ca toti locatarii trebuie sa aduca copii dupa documente.
Buna ziua,
Pentru efectuarea recensamantului populatiei din octombrie 2011, primaria de sector a solicitat administratiilor de bloc actualizarea cartilor de imobil.
Ce nu inteleg eu este de ce Administratia blocului solicita copii dupa actele de identitate ale tuturor locatarilor nu doar de la cei care nu sunt trecuti in cartea de imobil.
Am inteles ca la noul recensamant vor si CNP-ul persoanelor( nu copii dupa acte), dar pentru asta vor fi angajate persoane de catre primarie care vor raspunde de confidentialitatea datelor personale.
Eu nu doresc sa dau copii dupa actele mele, cred ca am dreptul sa refuz.

elga50 a scris:

@mitu eugenia

Va rog sa ne spuneti:
1. Ce inseamna ca fondul de rulment pentru care ati semnat, cand ati preluat administratia, este numai scriptic? Banii cash ai acestui fond unde s-au dus sau unde sunt? Cum ati acceptat sa semnati pentru o suma care nu era clarificata?

2. Ati spus ca vi s-a pus la plata si expertiza "ca mai aveati niste bani de dat". Ce bani mai aveati de dat? Restanta Dv. personala sau ce?

3. Expertiza se plateste de cel ce a cerut-o - a spus si @adriantot lucrul acesta. Deci asociatia, respectiv proprietarii asociatiei, trebuie s-a plateasca, nu un om, adica Dv., pana la concluzia expertizei. Dupa raportul acestei expertize asociatia este despagubita de aceasta suma numai daca in urma expertizei s-au gasit vinovati de ceva daune si numai de catre aceia. Inteleg ca expertul fiind declarat "prost" concluziile raportului de expertiza nu sunt luate in considerare, deci asociatia ramane sa plateasca aceasta expertiza, nu Dv.
Asta si ca sa stie ca pe viitor sa-si angajeze un expert "destept" ale carui concluzii scrise in raport sa evidentieze si niste vinovati, daca sunt si care concluzii sa fie luate si in considerare.

4. Dv., nesemnand niciun raport de expertiza si niciun PV in care sa se dovedeasca ca sunteti de acord cu plata acestei expertize si in lipsa vreunei hotarari judecatoresti care sa va puna in sarcina de plata aceasta expertiza, nu sunteti obligata sa o platiti. Daca vi s-a pus pe lista de cote aceasta suma este ilegal si abuziv.
..................................
Una peste alta, constat ca la Dv. in asociatie, conducerea si Dv. va jucati de-a expertizele si de-a banii locatarilor cum se joaca copiii cu galetusele si lopatelele in nisip.
Primul administrator nu spune unde sunt banii si e un proces care nu ne-ati spus daca s-a finalizat sau ba si cu ce concluzii....Dv. semnati pentru niste bani (fondul de rulment) care nu exista decat pe hartie, fara a se regasi undeva......se angajeaza expert care se declara ulterior "prost" si ale carui concluzii nu se iau in considerare, dar banii dati pe expertiza proprietarii nu vor sa-i achite si atunci comitetul vi-i "tranteste Dv. in cap"....... Dv. nu prea sunteti sigura ce platiti pe listele nou intocmite...... ati facut plati la furnizori si chitantele sunt aruncate de colo-colo de nu pot fi evidentiate intr-o balanta activ-pasiv etc.

O incurcatura....cum este exprimata, asa este si in realitatea din teren.
...........................
Cine nu stie sa faca o balanta activ-pasiv si nu stie ce semneaza cand preia o administratie....mai bine sta acasa si mananca o coaja de paine uscata decat sa puna in primejdie atat propria persoana, cat si pe ceilalti locatari.
Administrarea unei asociatii nu mai este demult o joaca de copii in care sa-ti mai poti permite jucatul cu banii locatarilor si cu contabilitatea facuta pe picior, cu creionul chimic inmuiat in gura sau, mai modern, cu batutul in tastele unui calculator de birou......:sorry:



multumesc mult de raspuns,

din pacate aveti dreptate, a fost o mare varza in administratie in 19 ani de cand locuiesc aici au fost cam tot atatia administratori, locatari care s-au mutat fara sa achite restantele etc.,probleme care s-au facut pierdute.

Eu am 'preluat' administratia dupa procesul cu pricina, fostul administrator a zis ca a scos banii de rulment din CEC pentru nu stiu ce reparatii si ca se regasesc in listele de intretinere ceea ce nu este adevarat deoarece am preluat datorii la furnizori mai mari decat valoarea fondului si cu restante minore de la locatari.
La acea data era asociatie de locatari abia in nov.2005 m-am ocupat eu de transformarea in asoc. de proprietari.

Din nou(din pacate) aveti dreptate ca nu trebuia sa-mi bag pielea la saramura pentru ca habar nu aveam de activ/pasiv cum spuneti daramite de controlul gestiunii, dar m-am luat dupa ei, ca sa incasez o perioada ca sa nu ramanem fara utilitati.
Marea problema in acest bloc au fost grupurile de interese(care sunt acelea nu stiu), astfel incat se intampla in felul umator: comitetul de bloc si presedintele se schimbau la maxim cinci luni din cauza certurilor, locatarii imi bateau mie in usa pentru orice problema si la orice ora si de aici si banii pe care au hotarat ca trebuie sa-i dau inapoi( reparatiile facute in apartamente la reteaua comuna sau pe scara blocului in vazul tuturor nu au semnatura nici unui presedinte, ca atare sunt buna de plata chiar daca toata lumea a vazut ca s-a facut), poate au considerat ca am gestionat prost banii de aceea m-au pus pe mine sa platesc, neprimind procesul verbal nu pot dacat sa banuiesc.
Am spus de nenumarate ori ca este nevoie de contabil,instalator etc. ei nu aveau nevoie( ce-i drept atunci aveau copii la scoala, restante la intretinere, aveau nevoie de un fraier care sa-i inteleaga si l-au gasit).

In sfarsit scuze, motive intemeiate gasesc, dar accept ca prostia se plateste ceea ce fac acum pentru ca nu am sustinerea nici unui comitet( nici nu ma asteptam deoarece asa a fost mereu nu au mai recunoscut nici ce-au semnat daramite ce s-a discutat doar verbal).

Ceea ce doresc de la dumneavostra este sa ma sfatuiti cu privire la:
- sunt obligati sa-mi dea copii dupa acele acte? noul administrator i-a convins ca nu;
- sa achit suma si apoi sa cer o expertiza judiciara sau sa cer direct expertiza si sa refuz sa platesc;
Ceva trebuie sa fac pentru ca mi-am distrus sanatatea deoarece de aproape trei ani sunt efectiv hartuita cu anunturi la avizier, amenintari directe( stiti doamna un telefon undeva...), cum este ceva de reparat prin bloc cum apare la avizier un anunt: doamna X nu a dat nici-un ban; doamna X mai are de dat ? lei.
buna ziua,

va rog mult daca poate cineva sa-mi spuna si mie ce am de facut in urmatoarea situatie:
- am fost administrator la un bloc pana in nov.2007,blocul nu a beneficiat niciodata de o expertiza contabila cu toate ca era necesar.
- in septembrie 2008 presedintele in functie a contactat un expert contabil pentru a efectua o expertiza(cu toate ca proprietarii au zis ca vor dar nu platesc).
-a fost facuta expertiza, domnul expert a prezentat comitetului raportul si concluzia la care a ajuns stabilind suma pe care eu o aveam de plata.
- am constatat ca noul administrator(al treilea dupa mine), nu a dat cateva chitante cu plati catre furnizori efectuate de mine in avans , i-am spus domnului contabil care le-a cerut doamnei dar erau in dosarul persoanei care s-a ocupat dupa mine.
dupa ce a plecat expertul comitetul a hotarat ca nu este buna expertiza ca a fost expertul prost.
Ca urmare au hotarat sa platesc eu expertiza ca tot mai aveam de dat ceva bani.
Au facut un proces verbal, noul administrator a adunat niste sume inclusiv expertiza si a trecut in procesul verbal -suma totala de plata.
Problema mea la care astept ajutor:de ce sa platesc expertiza ceruta de ei si respinsa tot de ei?#-o
Nu am primit copie dupa raportul de expertiza;
Nu am primit copie dupa procesul verbal intocmit de dumnealor;
Am platit suma, fara expertiza in CEC, iar expertiza la administratie ca asa a vrut d-nul presedinte.(martie 2009).
Acum in luna dec.2009 pe lista de la avizier apar restanta cu val.expertizei si sunt amenintata cu penalizari,lista nu este semnata de presedinte,doar de cenzor.
Cand am intrebat mi s-a spus ca procesul verbal era fara expertiza,eu neavand nimic semnat de ei, e cuvantul unui om contra 'o suta'...
Inca ceva s-a hotarat sa platesc eu fondul de rulment cu toate ca nu a existat decat scriptic cand am preluat(a fost dat in judecata admin.dinaintea mea din acest motiv si se stia ca nu exista) deoarece este vina mea ca nu am facut atunci expertiza.
Imi cer scuze daca nu este foarte clar si va rog mult nu ocoliti problema mea.
in calitate de proprietar pot cere o expertiza judiciara pentru asociatie?