avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate ALINA210

Activitate ALINA210

buna ziua as dori sa platesc taxa pentru o masina as dori sa stiu in final ce denumire are taxa care trebuie platita si daca se poate duce altcineva sa o plateasca sau doar titularul masinii care este pe contractul de vanzare -cumparare

multumesc
buna ziua as avea si eu o rugaminte daca ati putea sa ma ajutati, soacra mea a cumparat un autovehicul un BMV 316 fabricata in anul 2000 de provenienta din germania masina a fost cumparata la inceputul lunii decembrie 2014 am circulat cu masina pana in ianuarie 2014 cu numere provizorii rosii ,soacra mea detine certificat si este incadrata in grad de handicap accentuat cu pensie de invaliditate masina nu este modificata deoarece nu conduce dansa dar mai tot timpul trebuie transportata la spital ptr analize la comisia de handicap deci ea nu se poate deplasa decat cu autoturismul condusa de altcineva, acum in luna aprilie s-a aprobat legea 37/2014 OUG nr 9/2013- timbru de mediu ptr autovehicule publicata in monitorul oficial partea 1 nr 255 din 8 aprilie 2014 care vizeaza persoanele cu handicap litera b scutirea se acorda autovehiculelor special modificate in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap ,PRECUM SI IN SCOPUL PRELUARII SI TRANSPORTARII PERSOANELOR CU HANDICAP GRAV SAU ACCENTUAT astfel cum aceste persoane sunt definite in legea nr 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap,republicata cu modificarile si completarile ulterioare. Va rog mult daca puteti sa imi spuneti daca se poate efectua aceasta scutire de plata taxei in cazul soacrei mele deoarece cei de la ANAF ma trimit la protectia soaciala care tine de handicap si vice versa habar nu au ce sa imi spuna . va rog mult astept un raspuns urgent!!!!!
Răspuns la discuția indemnizatia copil
Dar eu nu am stiut pentru ca mi s-a spus ca e perioada de proba si ca nu se face nimik .Si acum ce ar trebui sa fac si eu si angajatorul ca sa rezolv luna aceea pentru ca fara nu pot obtine indemnizatia .?
Buna ziua as dori sa va intreb si eu unde ma pot duce sa plateasca angajatorul meu o luna retroactiv ? am inteles ca se face o conventie civila sau cam asa ceva .Unde ma pot adresa ca sa poata plati pentru ca eu sa am cele 12 luni platite ca sa pot lua indemnizatia pentru copil ca eu am termenul sa nasc la inceputul lui aprilie iar contractul de munca mi l-a facut incepand cu luna mai cu toate ca eu am lucrat si luna aprilie la acceasi firma .Va rog astept un raspuns