avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate ghiuli

Activitate ghiuli

BUNA SEARA AS VREA SA MA AJUTE SI PE MINE CINEVA DA VREA

cred ca am facut o mare prostie acum cateva zile mi-am dat demisia dupa 11 luni de munca ptr ca ma obligau sa vin libere la munca si nici nu mi le plateau dar alta e problema cred ca sunt insarcinata ce fac?
am aflat de la cineva ca daca ma reagajez in 30 zile se considera cuntinuitate la contractul de munca asa este ?
sau trebuie sa ma reangajez la acelas loc de munca?
va rog frumos sa ma ajutati si pe mine ca nu stiu ce sa ma fac ?
18 iunie mi-am depus demisia nu stiu daca mai am mult timp
MULTUMESC MULT
mai pot beneficia de cic?

violet_violet a scris:

Lucrez la o firma de constructii si datorita timpului nefavorabil am stat acasa (concediu fara salariu). Trebuie sa nasc in iunie. As vrea sa-mi iau concediu medical deoarece nu ma simt bine
1. Mai am dreptul la cele 126 zile pre si post natal daca imi iau medical , si cate zile de medical imi pot lua (excluzand cele 126 zile)
2. Am dreptul la concediu pentru ingrijirea copilului daca am fost concediu fara salariu?
Multumesc mult



VA ROG SA MA JUTATI SI PE MINE IN LUNA AUGUST FAC 12 LUNI DE MUNCA SI VOI AVEA O SARCINA DE 3-4 LUNI DUPA CE FAC UN AN DE MUNCA POT INTRA IN CONCEDIU SAU SUNT NEVOITA SA MERG PANA LA 6 LUNI DE SARCINA ?
SI SEFII IMI POT DESFACE CONTRACTUL CA AU AFLAT CA SUNT INSARCINATA?


va rog ajutati ma si pe mine
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
ghiuli a scris:

ms adica voi beneficia dar mai am o intrebare adica cand stiu ca am 12 luni lucrate si nu stiu 5-6luni de sarcina pot sa nu mai merg la serviu sau am obligatia de a merge pana la o anumita luna de sarcina?
cineva m-ia spus ca trb samerg obligatoriu pana la a 7-8 nluna de sarcina
este adevarat?



adica dupa cate luni de sarcina pot intra in concediul de maternitate parca asa se chema?
buna seara! as avea si eu o intrebare daca am 6 luni de munca si acum am ramas insarcinata voi beneficia de indemnizatie ?
sau trebuie sa am 12 luni lucrate inainte de sarcina?
adica care estecorect 6luni lucrate+9 sarcina sau
12luni lucrate+9 sarcina
Răspuns la discuția 24 Ianuarie
as avea si eu o intrebare nu stiu daca am intrat pe site care trebuia dar e prima oara cand intru asa.
daca sotulmeu lucreaza iar eu sunt caznica beneficiez de asigurare de sanatate sau trebuie sa ducem vreo hartie pe undeva suntem cununati va rog mult sa ma ajutati
adutescu a scris:

Puteti face un contract de asigurare sociala cu Casa Nationala de Pensii. Mergeti la Camera de Munca de care apartineti.
Cota de contributie este de 31,3% din salariul minim brut pe economie, in prezent 600 lei, deci platiti lunar 188 lei.
Alt beneficiu in afara de vechime in munca ( nu in profesie) nu aveti.

as vrea sa stiu daca beneficiez de suventia de maternitate daca imi platesc cartea fara angajator
as vrea sa stiu daca pot sa imi platesc cartea de munca singura fara a fii angajata undeva si daca pot cat ma costa cat la suta din salariu presupun ca pe minim pe economie se calculeaza si as vrea sa mai stiu de ce benefici as avea parte in afara de vechime ?