avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate diana2007

Activitate diana2007

speta este urmatoarea: Ana este angajata consilier juridic intr-o institutie publica din 2005. In anul 2006 a fost numita in functie publica - functionar public-. Are colege care sunt inscrise in ccj si colege care nu sunt inscrise. Mentionez ca Ana nu reprezinta instituita in instanta de acest lucru ocupandu-se alte colege. Ce poate face Ana? Se inscrie in ccj? A intrebat si i s-a raspuns ca daca nu reprezinta instituitia in instanta nu este nevoie sa se inscrie.........Multumesc
Răspuns la discuția succesiune
imobilul in cauza apartine parintilor lui dan. Am o intrebare.....de ce vine si Maria, mama naturala a lui Anton la mostenirea lui Dan si a Anei? Dan si Ana nu au fost casatoriti, iar imobilul era al parintilor lui Dan...
Discuție succesiune
cazul este urmatorul: Dan traieste in concubinaj cu Ana si infiaza copilul nelegitim al Mariei, fetei doamnei Ana. Maria se casatoreste si da nastere altor 2 copii. Dan si Ana decedeaza. Unicul mostenitor, dupa parerea mea, ar trebui sa fie copilul infiat, fara Ana intrucat au trait in concubinaj. Copilul infiat, pe numele sau Anton, se casatoreste, si are la randul lui un singur copil. Dupa atatea decese nu au fost deschisa succesiunea. Ce poate face Anton acum? Deschide succesiunea dupa bunic si tata? Mentionez ca in masa succesorala intra un imobil.
Discuție DIVORT
Am problema si va cer ajutorul: Dup o casatorie de 20 ani, doamna x doreste sa intenteze divort. Nu au bunuri dobandite in urma casatoriei(au avut un apartament dar l-au vandut). Locuiesc in casa mamei doamnei x care a decedat in urma cu doi ani, dar nu a fost deschisa succesiunea dupa mama doamnei. Mentinez ca doamna x este unic mostenitor. In urma divortului domnul Y are vreun drept asupra imobilului?
Domnul y nu vrea divortul spunand ca nu se va prezenta in instanta. Motivele divortului sunt consumul de alcool, batai, scandaluri. Multumesc.