Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... este obligatoriu sa te inscrii in CCJ?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

este obligatoriu sa te inscrii in CCJ?

speta este urmatoarea: Ana este angajata consilier juridic intr-o institutie publica din 2005. In anul 2006 a fost numita in functie publica - functionar public-. Are colege care sunt inscrise in ccj si colege care nu sunt inscrise. Mentionez ca Ana nu reprezinta instituita in instanta de acest lucru ocupandu-se alte colege. Ce poate face Ana? Se inscrie in ccj? A intrebat si i s-a raspuns ca daca nu reprezinta instituitia in instanta nu este nevoie sa se inscrie.........Multumesc
Conform legii consilierilor juridici, acestia trebuie sa intre in colegii pentru a-si putea exercita profesia, iar profesia de consilier juridic nu presupune numai sustinerea actiunilor in instanta.
conform legii, Ana se poate inscrie, daca doreste, intr-o asociatie profesionala a consilierilor juridici. Tot conform legii, Ana este consilier juridic prin faptul semarii CIM/numirii in functie si nici decum prin faptul apartenentei la o organizatie profesionala, cum este in cazul avocatilor.
Nu este obligatorie inscrierea in CCJ!
Inscrierea in CCJ nu este obligatorie, si, de cand s-a abrogat treaba cu patrunderea in avocatura direct ca definitiv a consilierului juridic cu vechime de minim 5 ani , nu stiu daca se mai merita sa te "inrolezi" in CCJ, doar daca esti f pasionata si doresti sa faci aceasta profesie mult timp de acum incolo.
Daca vrei sa fi inscrisa intr-un tablou al consilierilor juridici pentru a fi vazuta de terti(potentiali angajatori pentru part-time), sa ai o legitimatie si o roba pe care sa o porti in instanta si pentru asta sa platesti o taxa anuala, atunci inscrie-te, poate merita.
Oricum pregatirea si experienta ta sunt cele mai importante.