avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate Chitu Elisabeta

Activitate Chitu Elisabeta

Chitu Elisabeta a scris:

Am primit o decizie de impunere anuala pe anul 2012 pt stabilirea contributiei de asigurari de sanatate pentru venituri in regim de retinere la sursa a impozitului pe activitati de natura celor prevazute la art.52 alin(1) lit.b si din asocierile fara personalitate juridica.Pe scurt am colaborat la asigurari,eu fiind pensionara si platind asigurari de sanatate pe anul 2012.Este corect sa platesc suma impusa in decizie?


Va rog sa imi raspundeti,e neclara intrebarea?
Am primit o decizie de impunere anuala pe anul 2012 pt stabilirea contributiei de asigurari de sanatate pentru venituri in regim de retinere la sursa a impozitului pe activitati de natura celor prevazute la art.52 alin(1) lit.b si din asocierile fara personalitate juridica.Pe scurt am colaborat la asigurari,eu fiind pensionara si platind asigurari de sanatate pe anul 2012.Este corect sa platesc suma impusa in decizie?
Răspuns la discuția cand pot iesi la pensie
Perioada lucrata in grupa a II a de munca nu ajuta la reducerea varstei de pensionare? in invatamant reducerea cu 3 ani se aplica la o vechime in invat.de 30 ani barbatii si 25 femeile,ceea ce nu e cazul(persoana nu are 30 ani vechime in invat).Multumesc!
Un barbat nascut in 16/04/1950,angajat la data de 01/07/1969 la un santier naval,plecat in armata(22/10/1970 pana la 28/02/1972)continua activitatea pana la 01/10/1986 in conditii de munca deosebite-grupa a IIa.De la aceasta data continua activitatea in invatamant pana in prezent.Va rog,cand poate iesi la pensie(si daca fiind in invat.poate iesi in cursul anului scolar).Multumesc anticipat!
O doamna nascuta in 1958/05/01,cu o vechime totala in munca de 23 de ani,din care 13 ani cu grupa a II a de munca,din 2007 fiind pensionata de boala cu grad III de invaliditate.Va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie pentru limita de varsta.Multumesc !
Discuție bugetar
Daca am intrat in concediu de odihna(invatamant) cu data de 14 iunie,cum se aplica reducerea de 25 % pe lunile iulie si august fiind luni de concediu.?
Multumesc pt raspuns si promptitudine
Va rog sa-mi raspundeti ce drepturi se acrorda la iesirea la pensie pt limita de varsta,eu am cerere cu 1sept/2010,42 de ani vechime,58ani si 11 luni(la data iesirii la pensie).In contractul colectiv de munca este prevazut acordarea a cel putin doua salarii avute in ultima luna(sunt in invatamant),cine decide daca se acorda doua salarii sau mai mult?se poate interpreta si mai mult de doua salarii.Va multumesc!
Ma numesc Meluta Dumitru,sunt nascut pe data de 16/04/1950,m-am angajat pe data de 01/07/1969 la un santier naval,am plecat in armata pe data de 22/10/1970 pana la 28/02/1972,am continuat activitatea in aceiasi unitate pana in data de
01/10/1986 avand grupa a II a de munca cu 100%(16 ani si 6 luni).De la acesta data am continuat activitatea in invatamant pana in prezent.Va rog sa raspundeti cand pot iesi la pensie anticipata.Va multumesc!
De curand am solicitat de la medicul de familie o adeverinta medicala din care sa rezulte ca sunt apta pentru urmarea unor cursuri.Eu lucrez in invatamant,platesc Cas si am fost nevoita sa platesc adeverinta cu 20 roni.Este normal?Multumesc