Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot iesi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot iesi la pensie

O doamna nascuta in 1958/05/01,cu o vechime totala in munca de 23 de ani,din care 13 ani cu grupa a II a de munca,din 2007 fiind pensionata de boala cu grad III de invaliditate.Va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie pentru limita de varsta.Multumesc !
Doamna pentru care intrebati nu a realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani, pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare prevazuta la art. 42 din Legea nr. 19/2000. In aceste conditii, poate solicita pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 60 de ani.