avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot iesi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot iesi la pensie

O doamna nascuta in 1958/05/01,cu o vechime totala in munca de 23 de ani,din care 13 ani cu grupa a II a de munca,din 2007 fiind pensionata de boala cu grad III de invaliditate.Va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie pentru limita de varsta.Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:38, 14 Septembrie 2010
Doamna pentru care intrebati nu a realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani, pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare prevazuta la art. 42 din Legea nr. 19/2000. In aceste conditii, poate solicita pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 60 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? petea petea Sunt nascut pe 23-01-1953 Am 36 ani vechime in munca, din care 31 ani si 8 luni, in grupa a II a de munca. Cand pot iesi la pensie? Cu cat se reduce exact ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare catalina_vaduva@yahoo.com catalina_vaduva@yahoo.com Buna Ziua, As dori sa stiu la ce data poate iesi la pensie o persoana care a lucrat in urmatoarele conditii: Data angajarii: 13.07.1978, data nasterii ... (vezi toată discuția)
Calcularea pensiei Muza Mioara elvira Muza Mioara elvira sunt nascuta pe data de 7 septembrie 1957,am 30 ani vechime in munca, 8,6 ani grupa 1 restul grupa2 ,sunt pensionata medical din 2007 iunie grupa2 , cand pot ... (vezi toată discuția)