avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate veronica_bo

Activitate veronica_bo

Răspuns la discuția cadastru
Buna seara,
Multumesc pentru raspunsul detaliat!
Va rog sa mai imi spuneti care sunt regulile scrise si cele nescrise legate de incheierea tranzactiei financiare. Ma refer la actul de vanzare-cumparare, ce taxe se mai adauga si cine le suporta?
Multumesc!
Discuție cadastru
Intentionez sa cumpar o parcela de teren care face parte dintr-un lot cu mai multe astfel de parcele. Pentru ca mi-am exprimat dorinta de a avea o suprafata mai mare decat cea stabilit in cadastru, proprietarul a fost de acord sa extinda suprafata prin divizarea si alipirea unei portiuni din parcela vecina. Problema incepe abia acum: proprietarul sustine ca nu este nevoie sa faca el un nou cadastru. Sa-l fac eu atunci cand voi inainta documentatia pentru obtinerea aprobarilor de constructie a unei locuinte pe acest teren. Mi se pare normal ca sa-i revina lui sarcina de a rezolva situatia funciara a noi parcele de teren si de deschidere unei noi carti funciare. Nu stiu daca am dreptate si de aceia va rog sa-mi spuneti ce este de facut intr-o astfel de situatie. Este necesat un precontract si cam ce ar trebui sa contina?
Multumesc!