Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cadastru

Intentionez sa cumpar o parcela de teren care face parte dintr-un lot cu mai multe astfel de parcele. Pentru ca mi-am exprimat dorinta de a avea o suprafata mai mare decat cea stabilit in cadastru, proprietarul a fost de acord sa extinda suprafata prin divizarea si alipirea unei portiuni din parcela vecina. Problema incepe abia acum: proprietarul sustine ca nu este nevoie sa faca el un nou cadastru. Sa-l fac eu atunci cand voi inainta documentatia pentru obtinerea aprobarilor de constructie a unei locuinte pe acest teren. Mi se pare normal ca sa-i revina lui sarcina de a rezolva situatia funciara a noi parcele de teren si de deschidere unei noi carti funciare. Nu stiu daca am dreptate si de aceia va rog sa-mi spuneti ce este de facut intr-o astfel de situatie. Este necesat un precontract si cam ce ar trebui sa contina?
Multumesc!
veronica_bo a scris:
Intentionez sa cumpar o parcela de teren care face parte dintr-un lot cu mai multe astfel de parcele.
Pentru ca mi-am exprimat dorinta de a avea o suprafata mai mare decat cea stabilit in cadastru, proprietarul a fost de acord sa extinda suprafata prin divizarea si alipirea unei portiuni din parcela vecina. Problema incepe abia acum: proprietarul sustine ca nu este nevoie sa faca el un nou cadastru. Sa-l fac eu atunci cand voi inainta documentatia pentru obtinerea aprobarilor de constructie a unei locuinte pe acest teren.
Mi se pare normal ca sa-i revina lui sarcina de a rezolva situatia funciara a noi parcele de teren si de deschidere unei noi carti funciare. Nu stiu daca am dreptate si de aceia va rog sa-mi spuneti ce este de facut intr-o astfel de situatie. Este necesat un precontract si cam ce ar trebui sa contina?

Buna ziua,
Pentru a fi in viitor un proprietar linistit, tinand cont si de faptul ca cei de la ANCPI se comporta uneori destul de "ciudat", va sugerez: sa solicitati vanzatorului:
- sa prezinte titlul de proprietate, documentatia cadastrala continand planul cadastral (planul parcelar) avizat de OCPI teritorial precum si incheierea de intabulare a intregii parcele ;
- documentatia cadastrala de divizare (lotizare) avizata de OCPI si incheierea de intabulare a tuturor loturilor rezultate prin diviziune;
- extrasul de carte funciara pentru toata suprafata pe care intentionati sa o cumparati;
- certificat de urbanism pentru instrainare, emis de Primaria teritoriala, pentru toata suprafata pe care intentionati sa o cumparati.
Cu stima,
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara,
Multumesc pentru raspunsul detaliat!
Va rog sa mai imi spuneti care sunt regulile scrise si cele nescrise legate de incheierea tranzactiei financiare. Ma refer la actul de vanzare-cumparare, ce taxe se mai adauga si cine le suporta?
Multumesc!