avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate andreih8017

Activitate andreih8017

Răspuns la discuția Amenda neplatita
oameni buni, voi ati facut dreptul pe vapor ?? nu se aplica penalitati la creantele bugetare...
total gresita afirmatia lui mariusinho. Conform codului de procedura civila, sentinta devine executorie din momentul ramanerii definitive si irevocabile; in cazul de fata este prevazut un termen de 15 zile in care se poate depune permisul la politie, in caz contrar aplicandu-se o majorare cu inca 30 de zile a pedepsei. Deci, sanctiunea curge de la 15 zile dupa ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti, moment in care nu mai ai voie sa circuli pe drumurile publice. Acuma exista 2 variante:

1. duci permisul la politie in termenul acesta de 15 zile si stai o luna pe bara
2. nu duci permisul la politie si stai pe bara 2 luni in loc de una, dar in ambele cazuri daca te prinde politia conducand autovehicule pe drumurile publice, te alegi cu dosar penal.

In cazul descris, pentru ca nu ai depus carnetul in termenul de 15 zile de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii, s-a majorat sanctiunea initiala cu inca 30 de zile, deci 60 de zile, iar cu tot cu cele 15 zile 75. Dupa 75 de zile de la data ramanerii def. si irev. ai voie sa conduci, indiferent daca ai depus permisul la politie sau nu. In concluzie, insista pe la politie cu reclamatii, vorbeste cu comandantul, ameninta-i cu proces, trebuie sa fie si unul mai destept printre ei.

Daca te intereseaza articolele de lege pe care se bazeaza afirmatiile mele, da-mi PM.
ce acte sunt necesare strict legat de persoana juridica straina si mai ales trebuie apostilate sau nu ? multumesc
in data de 31.05.2010, conduceam pe Sos. Panduri pe banda 2, iar autovehiculul aflat pe banda 1 a virat brusc stanga fara sa se asigure si m-a acrosat producandu-mi avarii. Avand in vedere ca respectivul a refuzat sa-si recunoasca vinovatia, am mers amandoi la politie, unde dupa o "analiza amanuntita a dinamicii accidentului" de aprox 1 minut, dobitocul de politist a ajuns la concluzia ca eu am fost vinovat si ca as fi avut rotile bracate spre dreapta in momentul accidentului, fapt ce nu corespunde cu urmele de impact. #-o

intrebarea mea este legata de o eventuala expertiza tehnica judiciara, si anume daca se poate face doar pe baza pozelor facute la politie.

a doua intrebare: daca fac contestatie, o fac impotriva procesului verbal, deci impotriva politiei. Cum fac sa introduc in cauza si pe cel care m-a lovit avand in vedre ca nu-i stiu nici macar numele, si mai ales daca este necesara introducerea lui in cauza.

Multumesc anticipat
multumesc, daca se elibereaza pe loc este in regula, eu stiam ca dureaza o zi si din cauza asta imi faceam probleme
mi-a fost suspendat permisul de conducere si am facut contestatie la procesul verbal, dar nu am apucat inca sa ridic certificatul de grefa pentru a-mi recupera permisul, iar dovada a expirat. Am neaparat nevoie de masina in weekend si as dori sa aflu daca se considera infractiune conducerea unui autovehicul in aceste conditii.

Multumesc anticipat
dar totusi intentia legiuitorului a fost aceea de a institui o masura reparatorie; faptul ca statul a instrainat imobilul preluat abuziv unei terte persoane nu este motiv de a anula incadrarea spetei in textul de lege de mai sus; in plus se precizeaza "precum si cererile accesorii si incidente"; #-o ;
art. 15 din legea 146/1997 prevede urmatoarele:

"Sunt scutite de taxe judiciare de timbru actiunile si cererile, inclusiv cele pentru exercitarea cailor de atac, referitoare la:
r) cererile introduse de proprietari sau de succesorii acestora pentru restituirea imobilelor preluate de stat sau de alte persoane juridice in perioada 6 martie 1945 – 22 decembrie1989, precum si cererile accesorii si incidente;"

in practica insa, s-a intamplat ca cererea de scutire sa fi respinsa, maiales daca imobilul este revendicat de la tertul subachizitor pe motiv ca articolul de mai sus se refera la refera la restituirea imobilului aflat in posesia statului; intrebarea mea este daca este mai eficient sa se marjeze pe interpretarea extensiva a legii sau pe jurisprudenta cedo;