avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters121502

Activitate ContSters121502

Răspuns la discuția Liberare conditionata
puteti va rog sa-mi dati exemplu de obligatii civile? nu inteleg exact in ce ar consta pt un detinut. din celalalte puncte de vedere le indeplineste pe toate, plus comisia din penitenciar trecuta cu bine. multumesc
Buna ziua,

puteti va rog sa imi spuneti care ar fi motivele pentru care un judecator ar respinge eliberarea conditionata ( fapta savarsita in afara tarii, cu 13 ani in urma, intre timp nici o problema cu legea, si doar 7 luni ramase din pedeapsa ) Va multumesc
buna seara, adica poate lua amanare la comisie daca nu au avut timp sa analizeze cazul,de cat timp ar fi vorba? e de recomandat a fi reprezentat de avocat, sau procedura oricum va fi indeplinita in ritmul si modul obisnuit ? poate un avocat sa grabeasca prcedura? pt ca importatnt este sa indeplineasca anumite criterii ce se discuta in cadrul comisiei, dupa care urmeaza instanta de eliberare conditionata, sau gresesc? avocatul are participare la comisie?
multumesc mult!
Multumesc , o seara placuta!
in urma transferarii din Italia, se afla in carantina la Rahova, si pe cardul personal ii apar 38 de zile pana la prima comisie. Condamnatul a facut cerere de transfer pt localitatea unde are domiciliul si probabil ( nu sunt sigura) pt eliberarea conditionata, avand 6 luni ramase de executat din pedeapsa totala de 2,3 ani. Multumesc mult!
Si stiti ce discuta mai exact in cadrul comisiei? Se comunica concluzia lor condamnatului? Multumesc
se poate sa-mi spuna un avocat, va rog ce inseamna o comisie facut in inchisoare unui condamnat? ce se discuta la astfel de comisie? posibil eliberare conditionata? multumesc
Multumesc frumos ! =D>
o seara placuta
Răspuns la discuția Judecat in italia
poate sa se predea ca sa execute pedeapsa in romania, si iese mai repede decat extradat si sa execute la zi.
Din Italia,
deja a avut cererea de transfer aprobata de Curtea de Apel Contanta, i s-au trimis actele sa semneze ca nu s-a razgandit, dar de atunci au trecut deja doua luni. Cat ar putea sa mai dureze pana la trasnferul fizic? Curtea de Apel nu imi raspunde decat ca Doar autoritatilor se ofera informatii, exclus ca o persoane fizica si chiar un avocat sa poata afla ceva concret. Practic ar mai avea de facut 7 luni in Italia, stiti daca exista vreo sansa de a mai fi trasnferat? sau pur si simplu il lasa acolo sa termine? Va multumesc mult pt raspuns.