Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare conditionata

Buna ziua,

puteti va rog sa imi spuneti care ar fi motivele pentru care un judecator ar respinge eliberarea conditionata ( fapta savarsita in afara tarii, cu 13 ani in urma, intre timp nici o problema cu legea, si doar 7 luni ramase din pedeapsa ) Va multumesc
Buna ziua,
depinde daca sunt indeplinite conditiile prevazute de C. pen.:

Art. 100 - Condiţiile liberării condiţionate în cazul pedepsei închisorii
(1) Liberarea condiţionată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă:
a) cel condamnat a executat cel puţin două treimi din durata pedepsei, în cazul închisorii care nu depăşeşte 10 ani, sau cel puţin trei pătrimi din durata pedepsei, dar nu mai mult de 20 de ani, în cazul închisorii mai mari de 10 ani;
b) cel condamnat se află în executarea pedepsei în regim semideschis sau deschis;
c) cel condamnat a îndeplinit integral obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească;
d) instanţa are convingerea că persoana condamnată s-a îndreptat şi se poate reintegra în societate.
puteti va rog sa-mi dati exemplu de obligatii civile? nu inteleg exact in ce ar consta pt un detinut. din celalalte puncte de vedere le indeplineste pe toate, plus comisia din penitenciar trecuta cu bine. multumesc
ContSters121502, utilizator
Obligațiile civile reprezintă plata prejudiciilor pe care le-ați produs prin săvrșirea faptei, și la care ați fost obligat prin setință. Dacă ați fost obligat să plătiți ceva pe partea civilă și nu ați făcut-o, ar trebui să îndepliniți și această obligație, pentru a fi apt pentru liberarea condiționată.
Motivele concrete le găsiți în hotărârea judecătorească.
Dacă e vorba de vechea lege ar fi avut șanse mai mari.

E posibil sa se fi considerat ca nu se știe dacă s-a îndreptat dacă s-a sustras de la executarea pedepsei.

Fiecare caz în parte are particularitățile lui și apărarea se face în concret în raport de acestea.

Instanta judeca și pe baza apărărilor făcute de avocat și nu doar pe ceea ce susține parchetul și dacă persoana condamnata nu a prezentat argumente pertinente cererea de liberare conditionata se poate respinge.Pledoaria avocatului poate avea un rol vital pentru admiterea cererii.
E bine sa știți ca simpla depunere a cererii nu da șanse efective persoanei condamnate.