avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate plesea loredana

Activitate plesea loredana

Buna ziua ,
In situatia in care , ma aflu intrun birou al unei institutii publice (primarie , banca , finante publice etc. ) si inregistrez cu o microcamera de luat vederi , o discutie anume , pentru a putea demonstra < live >, in cazul cand, respectivul oficiant nu mai recunoaste ce mi-a afirmat intro discutie anterioara , ESTE LEGAL ?
Si care este legea in care se incadreaza , o astfel de situatie . M-am confruntat de multe ori cu astfel de situatii . Va mltumesc anticipat .
AM O ASIGURARE FACULTATIVA A LOCUINTEI SI DORESC SA IMI FAC SI ASIGURARE OBLIGATORIE - INTREBARE:
1- ASIGURAREA OBLIGATORIE, ANULEAZA ASIGURAREA FACULTATIVA ,? DIN CE STIU EU , NU SE POT PLATI DAUNE DE DESPAGUBIRE , DE LA MAI MULTE SOCIETATI. DACA ESTE ASA, TREBUIE SA RENUNT LA ASIGURAREA FACULTATIVA.
2- CARE SUNT SOCIETATILE DE ASIGURARI AGREATE DE GUVERN, PRIN ACEST PROGRAM
VA MULTUMESC ,
Buna seara doamna , Gabriela Pintea
Incerc sa fiu cat mai explicita , intuiesc volumul mare de munca pe care il aveti de rezolvat ; va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine , intrebarea mea este :
Intr-o situatie ipotetica in care folosesc microcamera de luat vederi sau reportofonul intr-o institutie de interes public , reprezinta proba intr-o instanta de judecata ? Am trecut printr-o situatie neplacuta zilele acestea , cand, intr-o anume banca , oficianta respectiva , nu a mai recunoscut faptul ,ca eu am intrebat-o , daca banca percepe comision de gestionare cont , dupa plata ultimei rate din creditul respectiv . Am primit o adresa acasa , dupa 6 luni , deci avand contul pe zero , ca am de platit o suma de bani (pentru gestionarea unui cont nealimentat), suma pe care am platit-o, dar nu consider ca este ceva corect . In acea zi m-am gandit ca ,daca as fi avut la mine reportofonul si as fi inregistrat-o , pe domnisoara respectiva , as fi avut castig de cauza, daca as fi dat banca in judecata. Este pertinenta o astfel de abordare in speta respectiva ? Instanta ia in calcul, ca proba , o astfel de inregistrare (video sau audio)? Ma intereseaza in mod deosebit raspunsul d-vs, sa stiu pe viitor , ma pot proteja printr-o astfel de inregistrare ? Mentionez ; numai intr-o institutie publica , unde nu este mentionata in mod expres , o interdictie in acest sens .
Numai ganduri bune , Plesea Loredana
Discuție MULTUMIRI
Va multumesc tuturor pentru bunavointa si promtitudinea de care dati dovada,de fiecare data. Ne sunteti de un real folos tuturor , mai ales in aceste vremuri, cand legislatia se modifica de la o zi la alta si efectiv nu mai stii incotro sa o apuci. Mai ales noi , persoanele in varsta. Pentru acest motiv(chiar daca va incarc agenda cu un subiect in plus ) am eu placerea , sa va urez multa sanatate si fericire , tuturor.
Dumnezeu sa va ajute .
Cu stima, Plesea Constantin - Constanta
Numele meu este , Plesea Constantin. M-am nascut pe 24 ianuarie 1950.
Am o vechime in munca de 36 de ani,dintre care, 16 ani , in grupa a doua de munca. Ma intereseaza, cand pot iesi la pensie la limita de varsta ;ma incadrez la varsta standard de 60 femeile si 65 barbatii sau 57ani femei si 62 barbati.
Va multumesc , anticipat
Cu stima ,Plesea
NELAMURIREA MEA ESTE URMATOAREA ;
IN CURSUL ZILEI DE IERI AM FOST LA PRIMARIE SI, CA SA FIU MAI OPERATIV,SA NU MAI STAU SA COPIEZ IN SCRIS TOATE INFORMATIILE, DE PE AFISIERELE SFLATE PE ACEL PERETE DIN PRIMARIE, AM SCOS MINI-APARATUL DE FOTOGRAFIAT SI AM FOTOGRAFIAT TOATE ACELE TABELE PREZENTATE ( preturi actuale la metru cub gaze,orarul de functionare la ghisee,etc)JANDARMUL CARE SE AFLA LA POARTA, A SARIT CA ARS SI MI-A SPUS CA NU AM VOIE SA FOTOGRAFIEZ, CU TOATE CA ACELE INFORMATII SUNT DE INTERES PUBLIC, AFISATE LA VEDERE.PIRMARIA NU ESTE NICI UNITATE MILITARA, NICI OBIECTIV STRATEGIC DE INTERES NATIONAL. PERSONAL, CONSIDER LA 65 DE ANI AI MEI, CA SE INCALCA DREPTUL MEU LA LIBERA INFORMATIE , PREVAZUT CLAR IN CONVENTIA DREPTURILOR OMULUI.POT IN ACEST CAZ SA DESCHID UN PROCES IN CONTENCIOS, IMPOTRIVA PRIMARIEI? Va multumesc anticipat
Cu stima Plesea