avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Activitate pensia

Activitate pensia

Sunt plecata din tara de 7 ani. In apartamentul din Buc, detin servicii de internet si tv de la RCS RDS. Nu sunt sub contract de foarte multi ani. Am donat acest apartament mamei mele. RCS RDS imi spune ca nu mi poate rezilia contractul decat daca ma prezint personal sau printr un imputernicit. Daca notific in scris - email ul din contul meu RCS, ca nu mai doresc sa beneficiez de serviciile respective de la data de 1 noiembrie, de exemplu, ma pot considera exonerata de contract !
Va multumesc pentru ajutor ! Cu stima, I. Draghici
Doresc sa inchei un contract de comodat pentru locuinta cu o ruda. Nu intentionam nici unul dintre noi sa obtinem vreun beneficiu banesc - ajutor social, pentru caldura, etc., din acest contract. Ma intereseaza daca acest contract trebuie legalizat la notar.
Cu stima.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Macar...am scapat de grija...
Numai bine va doresc!
Va multumesc pentru raspunsul prompt. Desigur ca va pot da toate datele.
Data nasterii: 6 august 1956

Cu data de 20.08.2008, mi s-a acordat pensie de invaliditate, gradul 3, cu revizuire anuala.

De asemenea, am certificat de incadrare in categoria persoana cu handicap MEDIU - PERMANENT, handicapul fiind dobandit la data de 05.05.1963.

La data pensionarii vechimea mea in munca era de 22 ani, 8 luni si 10 zile.
stagiul de cotizare necesar 22 ani
stagiul potential - 7 ani, 3 luni si 12 zile
Nu am lucrat in grupe speciale.
Va multumesc mult.
Va pot da orice informatie este necesara.
Buna ziua,
Apreciez mult acest site si de aceea va rog sa ma ajuati. Am 55 de ani, sunt pensionata pentru invaliditate, gradul 3,revizuibila anual, am de asemenea certificat de handicap mediu permanent, handicapul dobandit in 1962. La iesirea la pensie in anul 2009, aveam vechime in munca 22 ani, 8 luni si 10 zile. Am inteles ca as putea beneficia de pensie definitiva, dar nu stiu unde sa ma documentez.
Va multumesc.
Vreau sa traduc si apostilez o hotarare de incredintare minor, care este definitiva si irevocabila. Mi s-a spus de la firma de traduceri ca trebuie sa o "autentific" la judecatorie, inainte de a o traduce. Ma puteti sfatui va rog, ce trebuie sa fac? Va multumesc foarte mult.