Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta, handicap preexistent ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta, handicap preexistent calitatii de asigurat

Buna ziua,
Apreciez mult acest site si de aceea va rog sa ma ajuati. Am 55 de ani, sunt pensionata pentru invaliditate, gradul 3,revizuibila anual, am de asemenea certificat de handicap mediu permanent, handicapul dobandit in 1962. La iesirea la pensie in anul 2009, aveam vechime in munca 22 ani, 8 luni si 10 zile. Am inteles ca as putea beneficia de pensie definitiva, dar nu stiu unde sa ma documentez.
Va multumesc.
Fie va uitati pe legea 263/2010, fie ne dati datele necesare sa va oferim un raspuns: data nasterii, perioada lucrata, perioada de cand beneficiati de pensie de invaliditate, eventual activitate in grupa I sau II de munca, gradul de handicap.
Va multumesc pentru raspunsul prompt. Desigur ca va pot da toate datele.
Data nasterii: 6 august 1956

Cu data de 20.08.2008, mi s-a acordat pensie de invaliditate, gradul 3, cu revizuire anuala.

De asemenea, am certificat de incadrare in categoria persoana cu handicap MEDIU - PERMANENT, handicapul fiind dobandit la data de 05.05.1963.

La data pensionarii vechimea mea in munca era de 22 ani, 8 luni si 10 zile.
stagiul de cotizare necesar 22 ani
stagiul potential - 7 ani, 3 luni si 12 zile
Nu am lucrat in grupe speciale.
Va multumesc mult.
Va pot da orice informatie este necesara.
De la pensie de invaliditate veti trece la pensie pentru limita de varsta. Varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni, deci veti trece la pensie pentru limita de varsta in februarie 2017.

In privinta handicapului da, este preexistent calitatii de asigurat. Problema este ca nu ati realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 6 luni. Daca ati fi realizat acest stagiu, ati fi putut beneficia de pensie pentru limita de varsta cu 10 ani inainte de a implini varsta standard de pensionare, potrivit art. 58, lit. c) din Legea nr. 263/2010 (de fapt acum ati fi beneficiat deja de pensie pentru limita de varsta, aceeasi prevedere exista si in Legea nr. 19/2000).

Art. 58. – Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare în condiţii de handicap preexistent calităţii de asigurat beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5, în funcţie de gradul de handicap, după cum urmează:
......................................................
c) cu 10 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap mediu, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, stagiul complet de cotizare.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
D-na Gabrielea Pintea v-a oferit raspunsul.
Pot numai sa va spun ca "stagiu potențial este determinat ca diferență între stagiul complet de cotizare prevăzut în anexa nr. 5 sau, după caz, anexa nr. 6 și stagiul de cotizare realizat până la data acordării pensiei de invaliditate", in concluzie acesti 7 ani care ar fi completat stagiul complet de cotizare va impiedica sa beneficiati de reducerea cu 10 ani.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Macar...am scapat de grija...
Numai bine va doresc!