avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Activitate motorcod

Activitate motorcod

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu am radiat de la ORGANUL FINANCIAR , cu cativa ani in urma un autovehicol prin - O DECLARATIE NOTARIALA pe propria raspundere ca nu circul pe drumurile publice din motive de defectiuni ( chiar motiv real ) .

Cu aceasta declaratie si copie dupa carte talon am facut o cerere la organul fiscal local, si am scos-o de la impozit.

SIMPLU si fara prea multe complicatii prin studierea legislatiei adminsitrative..

Daca va este de folos raspunsul meu, apasati APLAUDA ..=D>
In 2012 am vandut unui cetatean roman un autovehicol proprietate personala in cartea de identitate ,dar inmatriculat in bulgaria.

Actele au fost Contract vanzare cumparare standard tipizat si semnat + Procura notariala de imputernicire cu drepturi depline cumparatorului pentru circulatie+ proceduri acte si drept de reinstrainare .

La vremea respectiva intrase in legislatia notariala interzicerea emiterii de procuri pe masini inmatriculate in alta tara ,totodata legislatia din ace vreme specifica ca valabilitatea contractului vanz-cump este 30 zile pentru inmatriculare .

Deasemenea autovehicolul are datorii la fiscul bulgar pentru neplata, eu fiind in imposibilitatea radierii de la fisc deoarece nu am vandut masina in Bulgaria.

Masina vanduta este abandonata undeva pe strazile Bucurestiului de 2 ani .


Oricand ma pot trezi cu amenzi pentru ridicare ,parcare,etc ,si nici sa o radiez din BG nu pot.

Cum pot proceda sa o recuperez si sa ma repun in drepturi ? Daca mi-o ridic personal si mi-o transport sa o parchez in vecinatatea casei meie pot fi incadrat la FURT CALIFICAT ?

Pot face " o declaratie notariala pe proprie raspundere " sau in fata unui aVOCAT ca imi recuperez masina ce este inca pe numele meu pana ce proprietarul isi revendica drepturile si achita datoriile la fiscul bulgar? si depunerea declaratiei la politia rutiera romana ,Pot evita incadrarea penala prin aceasta metoda ?
Răspuns la discuția legitima aparare
Cam la orice legitima aparare trebuie sa fie disponibili ceva martori ,si bineinteles sa fii agresat prin lovire fizica, nu insultat .
Pentru insulta, identifica faptasul, vino cu 3-4 martori,si fa plangere la politia locala o rezolva ei.
Din experienta neplacuta a unor prieteni de ai mei ,solutionarea procurorului v-a dura aprox 9 luni ,te vei alege cu 1 an suspendare permis, fara trimitere in judecata , amenda penala si cazier rutier.
Nu poti face absolut nimic ,decat sa astepti, pana procurorul nu solutioneaza dosarul rutier care are termen uzual intre 9-12 luni.
in 2015 a patit-o un prieten tractand o amarata de rulota sa ii faca autentificarea RAR ,avea 1 singura zi expirata din autorizatie. i s-a solutionat la bucuresti dupa 1 an si 2 luni si tot atat a fost pedeapsa de suspendare permis...
Ma aflu in situatia neplacuta de a preda permisul pentru o sanctiune rutiera de 30 zile suspendare. dupa 1.5 ani de procese in alt judet decat cel in care domiciliez,

La tribunal mi s-a respins prin sentinta DEFINTIIVA apelul la plangerea contraventionala in urma cu 2 luni adica prin noiembrie 2014. Pe websitul tribunalului...din..... judetul ..Harghita.., ultima actualizare a fost in urma cu o saptamana si atunci am observat sentinta defintitiva. Ca prin minune dumnezeiasca la 4 zile am primit prin posta comunicarea oficiala a hotararii judecatoresti care bineinteles era cu hotarata cu luni in urma.

In concluzie nepredarea permisului in mod Nejustificat la 15 zile dupa data hotararii defintive atrage o sanctiune de 30 zile majorare suspendare.

Rog ajutor astfel cum ma pot folosi de cuvantul "NEJUSTIFICAT" din aceasta lege pentru a ma justifica ca fiind la 300 km de judetul unde s-a produs contraventia si websiteul tribunalului din harghita mi-a afisat de 1 saptamana pronuntarea? Am inteles ca legalizarea hotararii judecatoresti din DEFINTIVA in DEFINTITIVA IREVOCABILA nu mai este valabila din 2014 ,speram ca ma pot folosi de alta hartie cu alta data pentru a ma incadra in cele 15 zile.

Totodata de 2 luni organul rutier din Harghita nu mi-a aplicat sanctiunea de suspendare a permisului in baza de date desi au trecut 2 luni, ( La articolul 120,
(1) hotararea judecatoreasca prin care s-a solutionat plangerea constituie titluri executorii, fara vreo alta formalitate.)

Inteleg clar ca din acel moment in care se suspenda executarea amenzilor şi a sancţiunilor contravenţionale complementare de la data înregistrării procesului până la data pronunţării hotărârii judecătoreşti,contravenientul trebuie sa aibe si obligatii,una dintre ele fiind sa urmareasca desfasurarea si finalizarea procesului,ceea ce am facut ONLINE si nu prin prezenta ....dar totusi , organul rutier de ce nu aplica sanctiunea de suspendare nici dupa 2 luni? Vor sa ma astepte sa ma incadreze la PENAL ?????

Pot face vre-o hartie oficiala prin avocat catre Politia Rutiera Harghita referitor la aplicarea sanctiunii care trebuie sa o aplice ( daca tot majoreaza extra 30 zile macar sa nu le mai predau permisul sa nu mai pierd timpul la ghisee de 2 ori predare ridicare si sa plec in o tara NON EU in vacanta 2 luni la volan...)
Nu se mai inmatriculeaza / OMOLOGHEAZA autovehicole pt persoane cu handicap daca nu sunt dotate corespunzator la RAR . Fiscul intai cere o carte de identitate eliberata de RAR pt un auto omologat a fi folosit in acest sens / handicap
multumesc draguta. :P
Salutare, ce sanctiuni sunt pentru taierea unui sau doi copaci?
Amenda ? Am un amic ce are doi copaci prea aproape de casa si vrea sa ii taie, ii este teama sa nu pice pe casa. Daca nu cumva deja i-a taiat parca ....
Scurt si la obiect.
Inmanati DOCUMENTELE PREVAZUTE DE LEGE :
Buletin, Talon, Asigurare(carte verde) ,
si daca este si ARR( control trafic) , Rovigneta , si dupa caz Inspectia tehnica emisa de tara respectiva valabila a vehicolului

NU ESTE SPECIFICAT NICAIERI IN LEGISLATIA RUTIERA OBLIGATIVITATEA PROCURII NOTARIALE

Vrea procura? = NU AM !, vrea sa dea amenda? Sa arate articolul in legislatie prin care este necesara procura.

Te invita la sectie la dat declaratii de la locul in care esti cu vehicolul? Refuzi, pentru ca este abuz daca nu esti suspectul unei infractiuni sau masina obiectul infractiunii/data in urmarire/etc . si suni la 112 si invoci o rapire de fata cu agentu.
Are dreptul agentul rutier sa te conduca fortat la sectie pentru declaratii ,fara a invoca un motiv expres? Daca are confirmarea ca masina este in regula adica nu este radiata sau furata dupa verificari prin statie, daca nu are motiv evident ca este implicata in o infractiune ?
Atat timp cat masina prezinta actele necesare , identitate sofer, permis,talon, aisgurare.carte verde ( REPET, PROCURA NU ESTE CERUTA IN LEGISLATIE ), pe ce lege anume te poate obliga sa parasesti autovehicolul, cu sau fara el, pana la sectie pentru declaratie ?
Cum poate soferul sa se opuna acestei "invitatii" la sectie ?
Multi sunt naivi si nu isi cunosc drepturile...