avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate dumo79

Activitate dumo79

Buna ziua!
am cumparat, de curand, un apartament cu 2 camere (intabulate) si o a treia cameră, neintabulată, care a fost uscator, în prezent amenajată ca si dormitor.
Vanzatoarea mea a incheiat în anul 2000 un act, sub semnătura privată, cu 12 locatari, din totalul de 13 existenti, prin care acestia isi dadeau acceptul ca uscatorul sa poată fi folosit drept dormitor.
În calitate de nou proprietar al apartamentului, doresc sa stiu ce demersuri pot initia pentru a cumpăra acest uscator, care este folosit, după cum spuneam, de 16 ani.
daca merg si declar la finante ca folosesc uscatorul si reglez situatia impozitului pentru perioada 2000-2016, pot introduce actiune avand ca obiect uzucapiune?
Multumesc
buna ziua!

rog si eu, respectuos, un sfat, in urmatoarea problema:

o defuncta, decedata acum 3 ani, necasatorită, fara descendenti, cu 3 frati: 2 dintre frati au facut in termen, declaratii de acceptare. al III-lea frate nu a facut nici pana in prezent nicun act de acceptare sau de renuntare al succesiunii.
Bunuri de pe urma defunctei nu sunt, cu exceptia unei sume de bani, pe care cei 2 mostenitori acceptanti solicita sa fie impartita.

Intrebare:
pot solicita cei 2 frati acceptanti ca al treilea frate care nu a facut niciuzn act de acceptare sa nu fie considerat mostenitor?
am si eu o situatie asemanatoare:
am cumparat in februarie 2013 o masina (radiata de la fincaciar de pe numele fostului proprietar) pe care nu am reusit inca sa o inmatriculez pe numele meu-taxa de 9000 de ron ma tine in loc
zilele trecute mi-a expirat polita facuta in februarie, la momentul cumpararii si vreau sa o reinnoiesc. am vb la un broker si o va face pe numele proprietarului din talon.
Intrebarea ,ea este urmatoarea:
in cazul in care, sa zicem, sunt lovit in trafic din vina celuilalt sofer...eu, care nu apar pe niciun act (doar pe contractul de vanzare-cumpărare) pot sa merg la service si sa imi repar masina, fara proprietarul din talon!?
mentionez ca fostul proprietar este de negasit, nu raspunde la telefoane. I-am propus sa imi faca o procura de administrare si un contract de comodat dar inutil

cu stima!.
Răspuns la discuția Timbru de Mediu (auto) vs. PARTAJ
buna ziua!

Stie cineva care este taxa de timbru judiciar care trebuie sa o platesc in cazul in care doresc sa dau in judecata Servicul Inmatriculari auto in vederea inmatricularii fara plata taxei de mediu- obligatia de a face!?

Răspuns la discuția Timbru de Mediu (auto) vs. PARTAJ
offtopic:
cred ca e o mare bataie de joc!

P.S. in ce localitate ai depus dosarul!?
Răspuns la discuția Timbru de Mediu (auto) vs. PARTAJ
merci mult de raspuns.
Din pacate nu am fost foarte bine informat si nu stiam ca s-a abrogat din momentul publicarii in m.o.
si uite asa tre sa dau o carută de bani!
toate bune!
Răspuns la discuția Timbru de Mediu (auto) vs. PARTAJ
buna ziua!

cum am promis, revin cu un raspuns in legatura cu posturile mele anterioare.

am facut cerere scrisa catre SPCRCIV Iasi prin care solicitam inmatricularea autoturismului provenit din partaj la care ei mi-au dat urmatorul raspuns:

"intrucat exista suspiciunea ca ati incheiat un partaj simulat, care este ilicit pentru ca a fost folosit pentru eludarea unei legi imperative, va respingem dosarul".

Nu inteleg de ce o institutie care trebuie sa aplice o lege, isi poate permite luxul de a interpreta legea!

am ramas fara idei! va rog un sfat!

multumesc


P.S. atat timp cat legea, care este inca in vigoare pana la 30.08 nu face referire exacta la termenul "partaj", nu inteleg de ce nu se respecta!
Răspuns la discuția Timbru de Mediu (auto) vs. PARTAJ
dumo79 a scris:

ieri am luat legatura cu dl comandant al politiei rutiere iasi care mi-a explicat, verbal, ca nu exista o baza legala pentru care sa imi refuze dosarul pentru inmatriculare, doar ca el nu face.
prin urmare, va rog respectuos să ma indrumati ce trebuie sa fac pentru a beneficia de inscrierea autoturismului, avand in vedere urmatoarele aspecte:
- legea prevede ca masinile dobandite prin partaj sunt scutite, nefăcând precizare asupra termenului partaj: partaj succesoral, partaj divort, partaj coproprietari;
- in tara exista practica inmatricularii masinilor dobandite prin partaj voluntar.

multumesc anticipat



exact cum am scris si aici ..nu are baza legala sa imi refuze dosarul. prin urmare nu are ce raspuns ce sa imi dea, cel putin eu asa am inteles din discutia cu dl. comandant.
cat despre timpul de asteptare...intru in luna septambrie, iar de la 01 septembrie se va scoate partajul din lege.
Multumesc mult de sfaturi
Răspuns la discuția Timbru de Mediu (auto) vs. PARTAJ
ieri am luat legatura cu dl comandant al politiei rutiere iasi care mi-a explicat, verbal, ca nu exista o baza legala pentru care sa imi refuze dosarul pentru inmatriculare, doar ca el nu face.
prin urmare, va rog respectuos să ma indrumati ce trebuie sa fac pentru a beneficia de inscrierea autoturismului, avand in vedere urmatoarele aspecte:
- legea prevede ca masinile dobandite prin partaj sunt scutite, nefăcând precizare asupra termenului partaj: partaj succesoral, partaj divort, partaj coproprietari;
- in tara exista practica inmatricularii masinilor dobandite prin partaj voluntar.

multumesc anticipat
Răspuns la discuția Timbru de Mediu (auto) vs. PARTAJ
apar eu.
masina a fost inregistrata la financiar pe numele meu si al sotiei, ca bun comun.
am atestare fiscala pe numele ambilor coproprietari.