avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate geogel.iordan

Activitate geogel.iordan

Buna ziua, sotia mea a intrat in concedi medical pentru sarcina si deja la firma la care lucreaza au aparut problemele pe aceasta tema.
In primul rand nu i s-a virat avansul aferent lunii in curs, directoarea mentionand ca il vireaza la lichidare, mentionand ca nu il vireaza pana nu aduce situatia la zi, care situatie sotia mea a adus la zi tot chiar a si lasat ce trebuie facut dupa plecarea ei.
Intrebarea mea este poate sa trimita CM prin curier la firma cu confirmare de primire, nu poate ajunge la firma deoarece lucreaza la Miercurea Sibiului si noi am venit la Bucuresti sa facem pregatirile necesare pt nasterea copilului.
Ii este teama ca nu cumva sa nu ii bage CM la plata aziund de la colege cum ca ar fi zis directoarea general ca sa vina personal ca sa aduca situatia firmei la zi, mentionand ca sotia mea este contabila interna firmei, ba mai mult a angajat si inlocuitor in locul ei.
Va multumesc anticipat.
Cu stima
Iordzn Georgel
Discuție Impozit teren
Buna seara, ma adresez si eu cu o intrebare.
In luna Martie am platit impozitul aferent acestui an si chiar am beneficiat si de reducerea cu 10%, mentionez ca am 2 terenuri, unul in oras si unul la marginea orasului considerat intravilan, cand am platit impozitul conform codului fiscal de atunci se platea impozit pe suprafata de teren cea mai mare, acum mi-a venit instiintare de plata ca am de platit impozit pe terenul cu valoarea cea mai mare conform noului cod fiscal.
Intrebarea mea este ce pot sa fac din moment ce am platit o data la suprafata cea mai mare acum platesc si la valoarea cea mai mare?
Va multumesc respectuos.

Cu stima
Iordan Georgel
Buna seara, eu sunt Georgel am si eu 2 intrebari pentru dumneavoastra.
- am un PFA deschis in 2010 pentru prestari servicii, a functionat 3 ani fara sa prestez nimic, in 2013 l-am suspendat la Registrul Comertului, vreau sa stiu daca se inchide din oficiu s-au trebuie sa merg s-al inchid personal?
- anul trecut am avut o lucrare la Constanta, la pod la Fetesti am trimis SMS cu nr.si marca masini asa am crezut ca se trimite nu am mai pus acel 1 la sfarsit pentru categoria tarifara, am trecut asa pana in luna octombrie vreo 30 de treceri, acum au inceput sa vina amenzile, pana acum le-am platit pe toate 15 din 30.
Am vorbit cu cei de la CNADNR si mi-au spus ca un proces verbal odata emis nu poate fi anulat, tot ei mi-au spus si ca amenzile se pot sterge in termen de 6 luni adica6 luni ei au timp sa verifice trecerile si 2 luni sa trimita amenzile, sincer mi se pare cam mult 2 luni sa trimiti amenda dupa ce ai incheiat Pvc, adica ei pot verifica si in urmatoarele 2 luni peste cele 6 si apoi sa-ti trimita amenda antedatand Pvc.
Vreau sa stiu daca este vreo cale de iesire din aceasta situatie s-au platesc amenzile incontinuare in afara de faptul de a merge in instanta asa cum au recomandat cei de la CNADNR si a contesta Pvc in situatia in care imi vine 1-2 Pvc pe saptamana.
Asa cum le-am explicat si celor de la CNADNR nu a fost ceva intentionat ca doar nu eram nebun sa trec de atatea ori fara sa platesc, efectiv nu am stiut sa trimit acel SMS.
Ce pot sa fac, ce ma sfatuiti?

Cu stima
Georgel
Buna seara.
Vreau sa stiu si eu daca in urma decesului tatalui meu in urma cu 3 ani, mama mea ar putea sa iasa la pensie de pe urma tatalui meu cu pensia lui, mentionez ca mama nu are nici un fel de venit si are 56 de ani, din care 30 de ani in campul munci.
Tatal meu ar fi facut 59 de ani in luna februarie al acestui an, din care 37de ani numai de grupa a-II-a.
Poate mama sa iasa la pensie de pe urma tatalui meu.
Va multumesc respectuos.

Cu stima
IORDAN GEORGEL
Discuție Cas pentru pfa
Buna seara.
Vreau sa stiu si eu daca sunt angajat la o firma privata unde mi se plateste CAS la zi, si este vorba de o suma frumusica, si mai am si un PFA trebuie sa mai platesc si acolo contributii la CAS.
Va multumesc respectuos.
Discuție cass
contributie la cass
Discuție CAS
Buna seara.
Am si eu o intrebare pentru dumneavoastra.
Sunt angajat la o firma privata cu carte de munca unde platesc toate contributiile catre stat atat eu cat si angajatorul, si credetima ca nu sunt mici aceste contributii.
Intrebarea este am infiitat si un PFA, acum am auzit ca trebuie sa platesc si aici CAS chiar daca cu PFA nu am nici un profit in toti cei trei ani de cand il am,
deoarece la firma la care lucrez nu am timpul necesar sa ma ocup de PFA, asa ca in fiecare an prefer sa ma duc la ANAF si declar un anumit profit 100 de ron, chiar daca celor de acolo nu le convine, pentru ca platesc in sistem real si suma pe care o declar este prea mica pentru ei.
Ce pot sa fac in cazul acesta.
Ma conformez si ma duc sa platesc s-au pot sa stau linistit, mai ales acum ca am auzit ca sunt trecut la panoul de onoare al CAS ILFOV cum ca as avea de platit circa 300 de lei.

Va multumesc respectuos.
Cu stima IORDAN GEORGEL.




Discuție PFA
Profit minim pe economie.
Buna seara ma puteti ajuta si pe mine.
Am un PFA si am fost sa depun decl.220 unde am trecut un profit de 100ron pe 2012, cei de la anaf mi-au spus sa trec profitul minim pe economie dar nu au vrut sa-mi spuna cat este, mi sa sugerat foarte frumos sa caut pe net.
Ma puteti ajuta si pe mine in vre-un fel.
Va multumesc anticipat
Am uitat sa mentionez ca varul meu nu mai are mama si tatal lui nu la vazut decat de cel mult 5 ori in 24 de ani.
Credeti ca daca ma zbat pentru el reusesc sa il ajut cumva.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Numele meu este IORDAN GEORGEL am un var care este bolnav psihic (epilepsie intarziere mintala severa), am si eu o intrebare pentru dumneavoastra.
Poate obtine vre-un ajutor social de la primarie s-au din alta partetinand cont ca are o pensie de handicap de 236 de lei si nu se descurca cu aceasta suma.
S-au pot sa il dau in judecata pe taicasu pentru pensia alimentara si daca da la cat se stabileste aceasta pensie tinand cont ca este persoana cu handicap.

Cu stima IORDAN GEORGEL.
Va multumasc anticipat.