avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Activitate Giulia71

Activitate Giulia71

Buna ziua!Va rog sa ma ajutati intr-o problema.Asi dori sa stiu care este valabilitate juridica a unui contract de vanzare -cumparare bun imobil (apartament) in conditiile in care contractul este facut doar intre vanzator si cumparator fara nici un martor sub forma unei harti scrise de mana , in anul 1994, si nu a autentificat niciodata la notar?
Va multumesc!
Buna seara!Va solicit si eu ajutorul intr-o problema .Acum 1 an i-am imprumutat o suma de bani unei cunostinte ,imprumutul nu l-am facut la notariat ci l-am facut sub forma unui inscris sub semnatura privata prin care aceasta se obliga sa-mi restituie suma in termen de 6 luni (fara dobanda)..Cum nici pana la aceasta data ,debitoarea mea nu mi-a achitat suma datorata si nici nu are de gand sa o faca ,m-am hotarat sa -mi recuperez datoria prin executare silita si cum singurul bun imobil aflat in proprietatea debitoarei mele este un teren m-am gandit sa o execut pe acesta. In acel moment insa debitoarea mea s-a prezentat cu o terta persoana (mama ei)care sustine ca de fapt ea este proprietara acelui teren ,teren dobandit de ea inaintea mea in urma unui contract de imprumut facut tot sub semnatura privata tot cu acelasi teren pus gaj.In afara acelui contract de imprumut (inscris sub semnatura privata )datat anterior contractului meu de imprumut (inscris sub semnatura privata ),mama debitoarei care sustine ca este proprietara terenului in cauza mai are de la fiica ei o chitanta de mana datata ulterior contractului de imprumut facut intre cele doua ,chitanta prin care debitoarea instraineaza mamei sale dreptul de proprietate asupra terenului ca urmare a nerestituirii imprumutului facut intre cele doua ,si o procura notariala facuta ulterior celor doua inscrisuri(contract de imprumut si chitanta de mana)prin care debitoarea o imputerniceste pe mama sa sa faca ce doreste cu apartamentul.Deci in ordine cronologica cele doua au facut urmatoarele harti:
1. contract de imprumut cu gaj teren
2.chitanta de mana prin care debitoarea instraineaza mamei sale dreptul de proprietate asupra terenului respectiv
3.procura notariala prin care debitoarea o imputerniceste pe mama sa sa faca ce doreste cu terenul (vanda,inchirieze).
Eu doresc sa stiu daca tot ceea ce prezinta ca dovada mama debitoarei care sustine ca de fapt ea este proprietara terenului are valabilitate juridica avand in vedere ca intre cele doua exista o legatura de rudenie ,avand in vedere ca sunt inscrisuri sub semnatura privata care pot fi si fabricate intre cele doua, inscrisuri unde nu este mentionat nici un martor ,si de fapt singurul act notarial este aceea procura data ulterior celor doua inscrisuri sub semnatura privata.Deci in concluzie poate fi considerata mama debitoarea proprietara acelui teren doar in baza acelor harti prezentate de ea?
Va multumesc anticipat pt.raspuns.