avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate ulica

Activitate ulica

Deocamdata nu a facut nimic. Dar voi sta mereu cu frica in spate ca poate sa-si ceara drepturile? As vrea sa rezolv intr-un fel sau altul problema cat mai este in viata persoana de la care am cumparat. Ca dupa deces cine stie ce ii mai trece prin cap.
ioana_cristea a scris:

buna dimineata!
copilul poate cere anularea contractuluui dv s de vanzare cumparare.
dvs dc se va ajunge la asta va puteti apara invocaand "teoria mostenitorului aparent"...
de asemenea ar mai fi posibil ca actul sa fie ratificat de catre acest copil, sa dea o declaratie in acest sens.


sa inteleg ca aceasta declaratie ar fi singura posibilitate de a rezolva pe cale amiabila problema? ce ar trebui sa contina aceasta?
multumesc

Buna seara!
Va multumesc pentru raspunsuri si mentionez ca persoana de la care am cumparat eu apartamentul l-a dobandit prin cumparare in timpul casatoriei (pentru ca ea nu a divortat niciodata cu acte). Pe contractul incheiat in anul 1991 apare doar ea ca drept urmare inginerul cadstral a intabulat imobilul doar pe aceasta.:rtfm:
sper ca am fost mai explicit de data aceasta si va multumesc celor care imi vor raspunde:worthy:
La data cumpararii imobilului vanzatoarea nu mai locuia cu sotul ei de mult timp, fapt pentru care ea a declarat peste tot ca l-a cumparat fiind despartita, ceea ce era adevarat, doar ca nu are acte in acest sens. Contractul a fost perfectat in forma autentica, cu intabulare facuta doar pe vanzatoare.
Sotul a decedat
Buna seara!
In anul 2007 am cumparat un apartament de la o doamna care a declarat ca era divortata la data dobandirii dar, ulterior am aflat ca la data dobandirii apartamentului aceasta era despartita in fapt de multi ani de sotul ei, dar nu a divortat niciodata cu acte.
Defunctul sot al acesteia are un copil din prima casatorie. Este posibil ca acest copil sa imi atace contractul ?