avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract vanzare cumparare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract vanzare cumparare?

Buna seara!
In anul 2007 am cumparat un apartament de la o doamna care a declarat ca era divortata la data dobandirii dar, ulterior am aflat ca la data dobandirii apartamentului aceasta era despartita in fapt de multi ani de sotul ei, dar nu a divortat niciodata cu acte.
Defunctul sot al acesteia are un copil din prima casatorie. Este posibil ca acest copil sa imi atace contractul ?
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 13:38, 26 Ianuarie 2010
binenteles, interesul lui este sa isi ia partea din ceea ce viata i-a oferit.
Cel mai simplu ar fi ca sa faceti si cu sotul doamnei un contract nou.
sau sa il anulati pe cel vechi si sa faceti cu ambii soti.
posibilitati sunt mai multe.consultati un avocat ;i va va spune ce trebuie facut
eu una as opta pentru rezolutiunea primului contract si efectuarea celuilalt, dar daca fostul , actualul sot nu vrea????????????:((
Sotul a decedat
Orice aţi face, copilu are dreptul la partea tatălui, chiar dacă se înstrăinează apartamentul.
@danacr3 - De ce va grabiti inainte sa solicitati mai multe detalii?

Poate era apartamentul vazatoarei mostenit de ea, sau dobandit dinainte de casatorie, si atunci era in drept sa vanda.
Daca actele s-au perfectat in 2007, era in vigoare legea privind publicitatea imobiliara, si obligativitatea incheierii unui contract autentic de vanzare-cumparare.

@ulica - Dati-ne mai multe detalii, ati incheiat contractul la notariat, cu toate documentele aferente ( cadastru, intabulare etc.) ? Daca da, e perfect valabil si nu cred ca il poate ataca cineva, pt ca vanzatoarea era in drept de a vinde, pt ca nici un notar nu ar semna acte false.
Daca nu, inseamna ca nu ati cumparat legal si de aici putem discuta...
adutescu a scris:

@danacr3 - De ce va grabiti inainte sa solicitati mai multe detalii?

Poate era apartamentul vazatoarei mostenit de ea, sau dobandit dinainte de casatorie, si atunci era in drept sa vanda.
Daca actele s-au perfectat in 2007, era in vigoare legea privind publicitatea imobiliara, si obligativitatea incheierii unui contract autentic de vanzare-cumparare.

@ulica - Dati-ne mai multe detalii, ati incheiat contractul la notariat, cu toate documentele aferente ( cadastru, intabulare etc.) ? Daca da, e perfect valabil si nu cred ca il poate ataca cineva, pt ca vanzatoarea era in drept de a vinde, pt ca nici un notar nu ar semna acte false.
Daca nu, inseamna ca nu ati cumparat legal si de aici putem discuta...


dar daca era in viata in momentul perfectarii actului?

Alte discuții în legătură

Cumparare proprietate fara casatorie inregistrata in romania Dorina-Canada Dorina-Canada Dupa incheierea succesiunii la notar doresc sa cumpar partea tatalui meu. Sunt cetatean canadian la fel si sotul meu, dar casatoria canadiana nu e ... (vezi toată discuția)
Mostenire limac limac Tatal este casatorit a doua oara si are un copil din prima casatorie , cea dea doua sotie are si ea un copil dintr-o casatorie anterioara. ; tatal a primit ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. urmează să achizitionez un apartament si am o nelămurire. ... iosepiulia iosepiulia Buna ziua. Urmează să achizitionez un apartament si am o nelămurire. Apartamentul a fost cumpărat de proprietară inainte de casatorie. Apoi s-a ... (vezi toată discuția)