avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate ioana17

Activitate ioana17

thx
exista cazuri in care primaria sa stea in judecata in nume propriu? (nu unitatea administrativ teritoriala prin primar).multumesc
buna, imi puteti spune cina sta in judecata in calitate de parat in cazul in care atac un aviz dat de primar? primarul insusi sau unitatea administrativ-teritoriala reprezentata prin primar? parerile sunt impartite...
Buna, am solicitat o expertiza in instanta constand in verificarea starii de intretinere a unei instalatii de climatizare precum si prelevarea de probe din interiorul tubulaturii instalatiei de climatizare pentru a descoperi daca exista agenti patogeni.Imi puteti indica un expert care m-ar putea ajuta?ce specialitate sa fie?eu m-am gandit la un biolog,asta pentru analiza probelor,insa nu gasesc in lista.Iar pentru verificarea instalatiei , chiar nu stiu cine m-ar putea ajuta...multumesc, astept un raspuns cat mai urgent
Răspuns la discuția restituire taxa auto
restituirea sumei
Mai am vreo sansa de castig in instanta in cazul in care contest un PV de amenda pt viteza depistata cu aparat radar nou Autovision?88 km/h in zona de limitare 70 km/h.Mai e valabila marja de eroare?Si daca da, care este aceasta in cazul noilor radare?Sincer nu ma intereseaza cuantumul amenzii cat cele doua puncte de penalizare aplicate.
Răspuns la discuția schimbare incadrare juridica
Va multumesc mult pt lamuriri!Mi-am clarificat acum problema.Am sa solicit schimbarea incadrarii....
Răspuns la discuția schimbare incadrare juridica
Tocmai, ca nu se mai poate vorbi de o recunoastere a faptei cu atat mai mult cu cat Codul se refera la "recunoasterea in totalitate a faptelor retinute in actul de sesizare a instantei".Deci pana la urma cred ca daca cer schimbarea incadrarii nu mai pot sa solicit judecata in baza 320 ind. 1
Am o curiozitate, se mai poate cere schimbarea incadrarii juridice in cazul in care cauza se judeca potrivit procedurii prev de art 320 ind. 1 C.p.p.?In speta mea inculpatul este trimis in judecata pt furt calificat (209 alin. 1 lit. a, g, i) si a recunoscut comiterea faptei in faza de urmarire penala. Ideea e ca uitandu-ma mai atent am constatat ca inculpatul nu a intrat prin efractie(deci nu se aplica si lit. i), motiv pt care vreau sa cer schimbarea incadrarii. Luni este primul termen de judecata....ei bine, cum sa fac?ca e de preferat sa se aplice procedura noua in baza careia i se scade pedeapsa cu o treime...astept parerile voastre, cu multumiri anticipate pt interes..
aha, super, thx again