Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... calitatea procesual pasiva a primariei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

calitatea procesual pasiva a primariei

exista cazuri in care primaria sa stea in judecata in nume propriu? (nu unitatea administrativ teritoriala prin primar).multumesc
Nu exista asemenea cazuri.
thx
Primaria nu, poate institutia primarului...
Kyandra, moderator
Kyandra a scris:

Primaria nu, poate institutia primarului...

LEGE nr. 74 din 17 mai 2012
pentru completarea art. 21 din Legea administratiei publice locale nr. 215/2001

ARTICOL UNIC
La articolul 21 din Legea administratiei publice locale nr. 215/2001, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 123 din 20 februarie 2007, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (2^1), cu urmatorul cuprins:
"(2^1) Pentru apararea intereselor unitatilor administrativ-teritoriale, primarul, respectiv presedintele consiliului judetean, sta in judecata ca reprezentant legal si nu in nume personal."

Deci care ar fi interpretarea aici?