avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Activitate IRANA

Activitate IRANA

Cum se calculeaza Cass pentru un concediu medical la o persoana care are contract de munca cu timp partial(venit aferent zile lucrate in aprilie 2018 este de 300 lei,lucreaza 6 zile cu 4 ore /zi.....13 este in concediu medical.Normal contributia cass este de 30 lei...angajatorul mai plateste vreo diferenta la cass raportat la salariul minim pe economie (1900/19×6 zile *10%=60 lei....sau doar cei 30 lei ??
Persoana nu mai are alt contract de munca.
Buna ziua,
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un model in excel,de calcul corect al penalitatilor in cadrul unei asociatii de proprietari!Sau poate imi recomandati un soft bun,care sa imi usureze munca.
Va multumesc frumos,
Adresa mea de mail este Irana_2004@yahoo.com
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:un salariat din cadrul unei asociatii de proprietari (contract individual de munca cu norma intreaga,cu functie de administrator)este si presedintele asociatiei in acelasi timp(contract de mandat)!Obtine lunar doua tipuri de venit,unul la functia de baza si altul in afara functiei de baza!Intrebarea mea este cum declar in declaratia 112 cele doua contracte pe acelasi CNP?
Va multumesc!
Buna ziua!
Tin evidenta la o asociaie de proprietari,care a optat pentru contabilitate in partida simpla,deci depune la biroul primariei Situatia elementelor de activ si pasiv.Zilele acestea am primit o notificare de la Finantele Publice locale prin care ne someza s depunem bilant contabil,conform legii 82 art 1 alin 2 .Le-am explicat celor de la finante ca nu ne incadram aici,dar raspunsul a fost ca acest articol din legea 82 obliga asociatiile de proprietari la evidenta contabila in partida dubla.Este corect?...in legea 82 la acest articol termenul este de ....asociatii.....si ei considera ca intra si asociatiile de proprieatri.Dumneavoastra ce parere aveti?
M-ar bucura orice opinie din partea dvs,sau a celor din breasla care se confrunta cu o problema similara!
Va multumesc!
Am o salariata care este angajata cu contract de munca pe perioada determinata de la data de 04.10.2010 pana la 29.07.2012. Salariata a nascut si pana pe data de 01.07.2012 a beneficiat de concediu medical pentru sarcina si lauzie, iar incepand cu data de 02.07.2012 i-am suspendat contractul individual de munca pentru crestere copil.
Cu ce data inceteaza suspendare CIM?
Cu ce data inceteaza CIM?
Cum inregistrez in REVISAL?
Multumesc!
Buna seara!
Sunt PFA cod CAEN 6920-Activitati de evidenta contabila si audit financiar,si vreau sa inchei contract cu o asociatie de proprietari in vederea intocmirii listelor de plata,declaratii,foi de varsamant,evidenta contabila!Se poate,sau pentru liste de plata trebuie un alt cod CAEN?Va multumesc!
Buna ziua!Va rog sa ma ajutati in legatura cu contributiile ce trebuiesc calculate si virate in anul 2011 membrilor consiliului de administratie,cenzorului,presedintelui unei asociatii de proprietari(sunt organe alese,cu contract de mandat,)si pensionari!
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția IMPOZIT CLADIRE
Impozitarea cladirilor se face dupa Codul Fiscal,nu dupa Codul Civil,sau Codul de Procedura Fiscala,iar cf Codului fiscal cam asta rezulta,ca intra in calculul impozitului pe cladire!
Răspuns la discuția IMPOZIT CLADIRE
de climatizare stiam,insa instalatia de supraveghere are val de 35000 ron,iar cei de la primarie care au venit in control,au spus ca se pune in calculul impozitului pe cladire,fiind o modernizare adusa cladirii!Ce parere aveti?
Discuție IMPOZIT CLADIRE
Buna ziua!
La determinarea valorii de inventar a cladirii se are in vedere insumarea valorilor tuturor elementelor si instalatiilor functionale ale acesteia, cum sunt: terasele, scarile, ascensoarele, instalatiile de incalzire, instalatiile de iluminat, instalatiile sanitare, instalatiile de telecomunicatii prin fir si altele asemenea; aparatele individuale de climatizare nu fac parte din categoria elementelor si instalatiilor functionale ale cladirii.
Intra aici si instalatiile de supraveghere video????
Va multumesc!