avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate sorin42

Activitate sorin42

Răspuns la discuția Expert tehnic judiciar
Multumesc pt. promptitudine.
Buna ziua. M-ar interesa daca exista posibilitatea legala de a primi de la institutiile abilitate un inscris care sa confirme/infirme daca un expert tehnic judiciar a fost/n-a fost colaborator al Securitatii. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Da, cei doi sunt atat membri ANEVAR, cat si membri CET. Expertizele sunt stampilate ca experti tehnici judiciari, deci CET, dar repet ei sunt si membri ANEVAR. In rapoarte ei fac trimitere la standardele internationale ( IVS si IVA ), dar utilizeaza metoda comparatiei prin bonitare. Dar nu asta e problema, ci modul de incadrare la categoria de localitate, si anume municipiul resedinta de judet cu populatia sub 100000 locuitori e categorie IIB sau IIIC ? Si mai am o observatie: presedintele local ANEVAR, in mod neoficial, spune ca municipiile se incadreaza la categoria IIB.
Multumesc pentru promptitudine, dar...:
1. Evaluarea se refera la un teren intravilan, la limita zonei de protectie a centrului istoric.
2. Evaluarea a fost facuta de 2 evaluatori ANEVAR, in cadrul unui proces ce dezbate o succesiune, prin metoda comparatiei prin bonitare.
Deci, intrebarea pusa anterior isi asteapta raspunsul...
Scuzati-mi insistenta, dar chiar ma intereseaza modul de incadrare a localitatilor functie de importanta acestora. Ii rog pe domnii (doamnele) experti sa-mi raspunda, si eventual sa specifice daca exista cumva vreo recomandare din partea CET-R de incadrare strict dupa numarul de locuitori ai localitatilor. Multumesc mult pt. timpul alocat lecturarii si evental raspunsului.
Buna ziua.
Mai am o nelamurire cu privire la efectuarea evaluarii unui teren intravilan prin metoda comparatiei prin bonitare, si anume: la ce categorie de localitate se incadreaza municipiile resedinta de judet cu polpulatia 50000-100000 locuitori, avand in vedere ca in conformitate cu Buletinul CET-R 97/2006 incadrarile sunt - Municipii si orase cu peste 200000 locuitori = categoria IIB si Orase cu 10000-100000 locuitori = categoria IIIC ?
Multumesc pentru precizare, dar...exista vre-un act normativ care stipuleaza obligativitatea existentei documentatiei cadastrale? Si ma refer la perioada 1991-1993, cand se intabulau la greu terenuri la legea 18...
Buna ziua. As dori sa aflu daca este obligatorie existenta unei documentatii cadastrale pentru intabularea unui teren la legea 18 la ordinul prefectului.
Am uitat sa mentionez ca inscrisul nu e intocmit la un birou notarial, e scris de mine si semnat.
Ok, multumesc, doar ca deja am depus acest inscris la dosar, in instanta. Sa inteleg ca renuntarea nu e valabila?