avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate cire35

Activitate cire35

Buna dimineata.matusa mea care a decedat nu a avut pensie .primaria ar trebui sa ajute familia decedatei cu un ajutor de imnormantare?cu o suma de bani sau alimente?
Buna ziua.lucrez din 12-03-1993 dar incepund cu data de 15-10-2010 nu am mai lucrat dearece am fost plecat din tara.si de la ultimul loc de munca mi sa inchis cartea de munca ca si indisciplinar .dar contractul de munca la-m avut pe perioada nedeterminara.As putea ca sa benificiez de somaj?cartea de munca este tot la firma respectiva.am inteles ca sau scos din circulatie ce ar trebui sa fac?
Buna seara. Tatal meu are 56 de ani.Are lucrat in campul munci 35 de ani.Din care19 ani in gr a-2-a,si 16 ani in gr a-1-a.Cand are dreptul sa iasa in pensie ?Si la ce pensie? Grupele mai sant luate in calcul la dosarul de pensionare?Va rog sa ma ajutati!Va multumesc mult.
Răspuns la discuția carte de munca
Da. am lucrat din 1993.si la cei ce sant in somaj merg cei de la somaj cu cm la scanat?va multumesc.
Discuție carte de munca
Buna dimineata.va rog frumos sa ma ajutati in legatura cu cm.pana in luna noiembrie am lucrat la o firma.tot acolo este si cm .este obligata firma sa imi duca cm la scanat?sau trebuie sa merg eu?si la cei care sant in somaj cu cm a lor cum ajunge la scanat? va multumesc mult.
Va multumesc .
Buna seara.Va rog ca sa imi spuneti daca nu mai lucrez unde pot sa platesc sa imi mearga vechimea in continuare?va multumesc
Buna ziua.tatal meu e nascut pe data de 15-08-1950.si are lucrat 34 de ani 7 lunii si 10 zile.din care 25 de ani in gr a 2 a.poate sa benificieze de pensie si de care pensie?va multumesc.
Răspuns la discuția Pot amana succesiunea
Multumesc mult pentru raspuns.inseamna ca o perioada de vreme cel putin 2 anii pot sa stau linistit ca banca nu poate ca sa imi ia apartamentul.
Buna.luni as dori ca sa deschid succesiunea.dar daca deschid succesiunea as putea ca sa o las asa deschisa?si cat timp pot ca sa o las?si de ce nu pot sa o las deschisa?deoarece am credit la banca si ma temsa nu imi ia baca apartamentul cu toate ca nu am girat cu nimic deoarece nu am avut nimic pe numele meu.va rog sa ma sfatuiti ce sa fac deoarece sant foarte necajit. multumesc mult.