avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate cristeagabriela

Activitate cristeagabriela

cateva intrebari directe>
1. este admisibila o actiune pentru penalizari de intarziere _(intemeiata pe og 119/2007) in conditiile in care factura a fost achitata (cu intarziere ,este adevarat,dar relatia comerciala a continuat cu emiterea altor facturi in lunile urmatoare fara a se emite si facturi pentru penalizari de iantarziere....,prin urmare eu consider ca nici macar nu ar fi certa aceasta creanta....daca creditorul nu m-a anuntat ca am de palta penalizari...eu cum sa le platesc...ba mai mult imi emite noi facturi pe alte comenzi

2. in cat timp se prescrie dreptul la actiune intemeiat pe og 119/2007....adica dupa perioada de gratie prevazuta in contract, calculez 3 ani???
Ati spus bine.Solicitati instantei de domiciliu (al minorilor) investirea curatorului pe care il propuneti dvs. in cadrul dezbaterii succesiunii.Dupa o ancheta sociala formala facuta de un asistent social de la primaria de domiciliu a curatorului propus de dvs., instanta va valida cu siguranta persoana indicata....desigur daca si concluziile asistentului social sunt in acelasi sens.Mie asa mi s-a intamplat.Chiar luna aceasta la JS1
Răspuns la discuția mostenire cu minor noul cod civil
cred ca va refereati la art.507. Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția mostenire cu minor noul cod civil
multumesc pentru raspun, dar mai am cateva probleme de elucidat....
1. tatal supravietuitor poate fi tutorele legal daca nu a fost mentionat acest lucru in mod expres? fara a mai fi nevoie de o cerere adresata instantei?.......atunci de ce sa ma complic cu instanta..!!!!!!!?mai ales ca vreau sa evit infiintarea consiliului de familie.... prea mult timp pierdut.....
2. e mai simplu pentru dezbaterea succesiunii ca notarul sa numeasca un curator special cf art 150 ncc??
multumesc pentru eventualele raspunsuri
Buna ziua. Intrebarea mea este urmatoarea:cum dezbat succesiunea daca unul dintre mostenitori este minor iar celalalt mostenitor ,parintele supravietuitor, vrea sa faca totul printr-un notariat. Dupa reglementarile ncc primariile nu mai au competenta pentru a institui tutela, deci fac o cerere la instanta de domiciliu a minorului cred???!!!
are cineva un model pentru ca inainte am inteles ca era un tipizat....?
dupa ce institui tutela pot merge la notar?