Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale actiune intemeiata pe OG 119/2007
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

actiune intemeiata pe OG 119/2007

cateva intrebari directe>
1. este admisibila o actiune pentru penalizari de intarziere _(intemeiata pe og 119/2007) in conditiile in care factura a fost achitata (cu intarziere ,este adevarat,dar relatia comerciala a continuat cu emiterea altor facturi in lunile urmatoare fara a se emite si facturi pentru penalizari de iantarziere....,prin urmare eu consider ca nici macar nu ar fi certa aceasta creanta....daca creditorul nu m-a anuntat ca am de palta penalizari...eu cum sa le platesc...ba mai mult imi emite noi facturi pe alte comenzi

2. in cat timp se prescrie dreptul la actiune intemeiat pe og 119/2007....adica dupa perioada de gratie prevazuta in contract, calculez 3 ani???
1. In cazul in care calculul penalitatilor de intarziere nu a fost prevazut in contract sau, desi au fost prevazute, acestea nu au fost facturate, nu putem vorbi despre o creanta certa, lichida si
exigibila, si ca urmare, o actiune intemeiata pe Og 119/2007 nu ar fi admisa