avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Activitate hyundaipet

Activitate hyundaipet

Voi depune dosarul pentru obtinerea certificatului de urbanism in vederea construirii insa problema este ca planul cadastral va fi acelas ca si cel de la demolare, adica, cu constructia pe el. Si o sa-mi spuna de la promarie ca nu pot construi peste o alta constructie.
Vreau sa stiu daca legal mi se permite obtinerea Autorizatiei de construire iar dupe ce am cele doua autorizatii sa incep logic mai intai sa demolez lucru care o sa-mi ia o zi-doua si apoi sa incep sa construiesc, asa voi sta mult mai putin cu chirie neavand inca locuinta facuta.
Daca ceream in primul certificat si demolare si construire, nu mi se aproba, primaria vrea separat demolare si apoi alta documentatie pentru construire.
Eu atat as vrea sa nu demolez acum pentru ca voi sta cu cel putin 2 luni mai mult fara locuinta.
Si inca o intrebare, radierea locuintei din cartea funciara am inteles ca se face numai de persoana autorizata in cadastru, nu poate depune proiectantul meu ceea ce trebuie pentru radierea imobilului demolat?
Multumesc!
Am o constructie veche si pe acelasi loc vreau sa edific o alta constructie noua. Am obtinut Autorizatia de demolare si in ca nu am demolat-o. Am inteles ca trebuie demolata, radiata din cadastru apoi se depune la primarie documentatia pentru Certificat de Urbanism si dupa completarea documentatiei Autorizatia de Construire. Daca o demolez acum stau mult timp fara locuinta pana va fi gata documentatia pentru Autorizatia de construire, pana se elibereaza aceasta si apoi pana se emite Autorizatia de construire si incep sa construiesc. De la Primarie mi s-a spus ca trebuie radiata constructia existenta apoi folosind planul cadastral cu terenul liber se depune dosarul pentru Certificat de Urbanism.
Vreau sa stiu daca pot depune documentatia pentru Autorizatia de Construire (si mai inainte pentru obtinerea Certificatului de Urbanism in vederea construirii) iar eu sa incep sa demolez-sa eliberea terenul, atunci cand ma voi apuca de lucrari, dupa ce obtin Autorizatia de Construire.
Multumesc,