avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate toma.a

Activitate toma.a

Răspuns la discuția TAXA RADIO-TV PERSOANE JURIDICE
Buna ziua,oricum taxa este platita de trei ori,o data pe persoana fizica,a doua pe pers juridica si a treia prin abonamentul tv,eu am deschis subiectul cu foarte mult timp in urma si as fi avut mica pretentie sa ne lamureasca un domn avocat cum sta exact situatia,decizia 607 ar fi trebuit sa se aplice ptr toate pers.juridice,nu numai pentru firma din cluj care i-a dat in judecata,ceea ce nu s-a intamplat,platim incontinuare,eu personal am consum de energie de 5-6 lei si taxa radio-tv de 25 lei lunar,asta in cazul in care nu detin niciun receptor radio sau tv.
Răspuns la discuția TAXA RADIO-TV PERSOANE JURIDICE
buna dimineta,nu inteleg de ce v-au venit facturi retroactiv,de obicei taxa radio-tv se factureaza lunar odata cu consumul electric(chiar daca aveti consum zero vine taxa radio tv facturata),sa inteleg ca ati platit doar consumul de energie? platiti taxa si la firma doar daca exista contract cu enelul pe persoana juridica,altfel nu vad cum ,atata timp cat contractul este pe persoana fizica.
Răspuns la discuția Reziliere contract telefonie
buna ziua,si eu am un abonament(telefonie+internet+tv),contractul este pana in 2013,de la 1 aprilie imi schimb domiciliul,actul de identitate este schimbat pe noua adresa,astazi am fost la furnizor sa reziliez contactul si mi s-a spus ca trebuie sa platesc 150euro ptr reziliere,mentionez ca nu am aparatura luata de la ei,sa inteleg ca acestia nu respecta legea si ar trebui sa-l rezilieze fara nici un cost?
Răspuns la discuția TAXA RADIO-TV PERSOANE JURIDICE
Buna ziua,in primul rand la taxa radio-tv nu se percepe tva,ceea ce nu pricep eu sunt tarifele diferentiate,eu am un simplu srl si platesc lunar 25lei,s-a ajuns la aceasta suma in timp,la introducerea taxei aveam 125lei,apoi 50 lei si de cativa ani buni a ramas la 25lei,o fi si taxa in functie de marimea firmei(nr de angajati),nu stiu sigur in ce baza enelul incaseaza aceasta taxa.
Răspuns la discuția TAXA RADIO-TV PERSOANE JURIDICE
pana ii mai dau in judecata cateva zeci sau sute de firme mai incaseaza si ei niste bani pentru deplasarile in strainatate ale angajatilor tvr,plus ca sunt singurii la care nu se poate plati factura decat integral(factura curenta),daca la gaze sau romtelecom se accepta si plata partiala,la ei nuu,cred ca au facut o conventie cu bancile si nu se accepta altfel
Răspuns la discuția TAXA RADIO-TV PERSOANE JURIDICE
astazi am fost la enel si am intrebat cum pot scapa de taxa radio-tv,una din angajate m-a sfatuit sa fac o adresa scrisa catrea radio difuziunea romana si televiziune,sa astept raspunsul si apoi mai vedem....iar cea de a 2 a angajata mi-a spus ca nu se poate scoate taxa sub nici o forma,doar in cazul in care firma isi inceteaza activitatea si vin cu hartiuta de la finante,drept urmare,cred ca decizia 607 se refera numai la firma care i-a dat in judecata,celelalte firme nu beneficiaza de ea....
Răspuns la discuția TAXA RADIO-TV PERSOANE JURIDICE
eu nu mai stiu ce sa cred.....chiar la cluj a fost procesul referitor la acest subiect,unde a fost declarata ca nefondata(decizia 607),probabil aceasta hotarare judecatoresca definitiva si irevocabila se refera numai la firma care a intentat procesul,in rest fiiecare amarat de srl ori plateste taxa in continuare,ori da in judecata radiodifuziunea si televiziunea romana.......asta este romania....poate ne lamureste un jurist care stie exact despre ce este vorba,multumim anticipat!
Răspuns la discuția poprire pe cont
da,a incasat toate creeantele plus comisionul ei ,mi se parea normal sa o anunte ce trebuie facut si sa ii dea hartiile necesare, ceea ce nu s-a intamplat,multumesc pentru sfaturi
Discuție poprire pe cont
cumnata mea a vandut acum 6-7 ani un teren care inainte de 89 a mai fost vandut de bunica ei cu chitanta de mana,bineinteles pagubitul(cel de-al doilea cumparator)a dato in judecata si a castigat,bineinteles ca i s-au blocat conturile si s-a pus poprire pe sume,in urma hotararii judecatoresti cumnata mea a platit toata suma datorata si catre cumparator si catre executorul judecatoresc,urmand ca banca sa-i ridice poprirea,ceea ce nu s-a intamplat,un anume domn director tot o amana ca joi,ca pe 20....a facut tot felul de sesizari la care i s-au dat raspunsuri evazive si incerte,mai mult de atat i se rade in nas,as vrea sa stiu care ar fi pasii de urmat ca sa isi rezolve situatia?
Răspuns la discuția TAXA RADIO-TV PERSOANE JURIDICE
...........nu ma mira raspunsul lor,este ceva general in romania in special cand anumite institutii au bani de dat,cand au de luat sunt foarte,,receptivi,,oricum eu nu am de gand sa umblu pe la usile enelu-lui cu jalba in bat,mai ales ca sediul lor din localitatea unde locuiesc este in renovare capitala pe termen nedeterminat si ar trebui sa-mi pierd timpul prin bucuresti