avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate doinita234

Activitate doinita234

exista vreo reglementare legala in privinta modelului tip al adeverintei de salariat ? pe internet am gasit mai multe variante , de exemplu in unele era trecuta si durata contractului in altele nu ...se poate adapta adeverinta in functie de necesitate ?
Buna ziua,
As dori sa stiu daca este posibila incheierea unui contract de colaborare intre un student la Ase si un contabil autorizat , obiectul contractului este prestari servicii contabilitate .
Contractul trebuie inregistrat la administratia financiara ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția insotire minor in strainatate
buna ziua , am nevoie de ajutorul dumneavoastra pt urmatoarea situatie
- excursie cu autocarul, tara de destinatie este Belgia, dar pana in Belgia ne vom caza si in Austria o noapte .
Pe procurile minorilor este suficient sa trecem doar Belgia ?
va multumesc anticipat
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, dar ce parere aveti despre situatia in care mi-ar dona imobilul? creditorul poate invoca deasemenea o tentativa de fraudare ? iar in ceea ce priveste vanzarea imobilului in cauza , unei alte persoane din afara familiei , se poate cere justificare asupra banilor ``primiti ``, creditorul poate cere justificare ? de ce nu i-au fost achitati lui banii ? pentru ca vanzarea o sa se faca doar scriptic...
va multumesc foarte pentru raspuns, mai am o nelamurire, presupunand ca valoarea proprietatilor tatalui meu depaseste suma datorata, cum stabileste executorul judecatoresc bunurile care vor fi sechestrate si cele care nu vor fi sechestrate , se poate ajunge la un acord astfel incat sa nu fie pus sechestru pe locuinta ?
buna seara, am nevoie urgent de ajutorul dumneavoastra...
Intrebarea mea este daca poate fi atacat un contract de vanzare cumparare in urmatoarea situatie
- tatal meu a pierdut un proces civil si trebuie sa plateasca o suma de aproximativ 30,000 euro , el si mama mea detin in comun mai multe bunuri printre care si casa in care locuim , debitorul ameninta cu executarea silita,
- daca parintii imi vand mie casa ( vanzarea se face fictiv deoarece eu nu detin bani) ,inainte ca executorul sa puna sechestru pe toate bunurile tatalui meu, actul de vanzare cumparare poate fi atacat de catre debitor ?