avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Activitate adriana1234

Activitate adriana1234

Răspuns la discuția Executare silita
Presedintele a scris:

Pe credit ar fi bine sa va puna poprire!:D =D>Glumesc.
Creditul inseamna o datorie a dvs. nu un venit!

Cred ca m-am exprimat gresit. Ce vroiam sa intreb: cand voi plati ratele pt. creditul meu, acestea vor intra in cont la banca, executorii nu se pot atinge de banii de rate? As vrea ca macar acest credit sa decurga bine, sa nu ma trezesc cu surprize...
Răspuns la discuția Executare silita
wlad a scris:

Buna ziua,

1 Apartamentul fiind bun propriu dinainte de casatorie NU poate fi executat.
2 Cu bunurile mobile* insa e cu totul altceva , ele pot fi puse sub sechestru urmand ca propietarul lor sa faca dovada propietatii. Doua aspecte deosebit de importante :
a) Posesia bunurilor mobile prezuma si propietatea lor !!!! Prin uramre se pot pune sub sechestru urmand ca propietarul ce are si acte pe ele sa le scoata de sub sechestru, prin urmare tot ce inseamna electrocasnice ce se afla in posesia sotului ( ca doar sta in acel apartament) sunt urmaribile , iar in cazul in care spre exemplu se sechestreaza un TV si nu mai aveti actele de provenienta
b) Bunurile dobandite in urma casatoriei si ele sunt bunuri comune prin urmare sunt urmaribile si ele ( o procedura mai complicata dar sunt urmaribile si pasibile de executare) sotul avand 50% din dreptul de propietate

* bunuri mobile= orice bun electrocasnic, conturi si carduri bancare, mobila, autovehicol, fluxuri de capital, dividente > toate aste se pot urmari si executa silit


Va multumesc mult pentru raspuns. Referitor la conturi si carduri bancare: aici intra si cardul meu pe care primesc salarul? De asemenea, mai am un credit pe numele meu, poate sa-mi puna poprire pe acesta?
Răspuns la discuția Executare silita
Deci, nu sunt in posibilitatea de a pierde apartamentul? Va mai intreb ceva: dar bunurile din interiorul apartamentului? Adica poate sa intre in apartament si sa ridice bunuri materiale (gen electrocasnice, mobila, etc.)? Ma scuzati daca pun intrebari stupide, dar sunt foarte nelinistita...
Sotul s-ar putea sa ajunga in situatia de executare silita pentru o suma de bani.
Intrebare: apartamentul in care locuim este pe numele meu, cumparat inainte de casatorie. Poate fi acesta obiectul executarii silite? Dar alte buniri aflate pe numele meu, dar luate in timpul casatoriei?
Va multumesc anticipat.