Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Sotul s-ar putea sa ajunga in situatia de executare silita pentru o suma de bani.
Intrebare: apartamentul in care locuim este pe numele meu, cumparat inainte de casatorie. Poate fi acesta obiectul executarii silite? Dar alte buniri aflate pe numele meu, dar luate in timpul casatoriei?
Va multumesc anticipat.
apartamentul nu intra in aceasta ecuatie - nu poate face obiectul executarii silite in acest caz, nici alte bunuri aflate pe numele tau daca poti face dovada proprietatii tale, executorul poate pune sechestru pe bunuri care presupune ca sunt a le sotului tau, sechestru cu ridicata sau sechestru in custodie, iar in termen de 2 saptamani poti face sau nu dovada proprietatii tale sau altcuiva in caz contrar bunurile mobile sunt scoase la licitatie.
In eventualitatea matrializarii situatiei mentionate,debitorul-sotul pentru protejarea bunurilor respective are posibilitatea sa discute cu executorul judecatoresc ,sa isi asume responsabilitatea achitarii in transe sau esalonarea intr-un termen a achitarii sumei datorate.
Buna dimineata,
apartamentul ce-l aveti achizitionat inainte de casatorie e considerat bun propriu si nu poate fi urmarit de creditorii sotului dvs.. celelalte bunuri dobandite in timpul casatoriei sunt urmaribile de creditorii sotului, dar in prealabil acestia trebuie sa ceara iesirea din indiviziune pentru aceste bunuri pentru a urmari doar partea ce se cuvine sotului.. sau cereti dvs acest lucru si faceti in asa fel incat sa fie bineB-) apelati la un avocat sa va ajute in acest demers
Deci, nu sunt in posibilitatea de a pierde apartamentul? Va mai intreb ceva: dar bunurile din interiorul apartamentului? Adica poate sa intre in apartament si sa ridice bunuri materiale (gen electrocasnice, mobila, etc.)? Ma scuzati daca pun intrebari stupide, dar sunt foarte nelinistita...
Buna ziua,

1 Apartamentul fiind bun propriu dinainte de casatorie NU poate fi executat.
2 Cu bunurile mobile* insa e cu totul altceva , ele pot fi puse sub sechestru urmand ca propietarul lor sa faca dovada propietatii. Doua aspecte deosebit de importante :
a) Posesia bunurilor mobile prezuma si propietatea lor !!!! Prin uramre se pot pune sub sechestru urmand ca propietarul ce are si acte pe ele sa le scoata de sub sechestru, prin urmare tot ce inseamna electrocasnice ce se afla in posesia sotului ( ca doar sta in acel apartament) sunt urmaribile , iar in cazul in care spre exemplu se sechestreaza un TV si nu mai aveti actele de provenienta
b) Bunurile dobandite in urma casatoriei si ele sunt bunuri comune prin urmare sunt urmaribile si ele ( o procedura mai complicata dar sunt urmaribile si pasibile de executare) sotul avand 50% din dreptul de propietate

* bunuri mobile= orice bun electrocasnic, conturi si carduri bancare, mobila, autovehicol, fluxuri de capital, dividente > toate aste se pot urmari si executa silit